YARSAV Başkanı Coştu!

YARSAV Başkanı Coştu!
YARSAV Başkanı Tarhan Erdoğan'a oldukça sert çıktı: Toplu ağlama törenleri düzenliyorlar...

Yargıçlar Ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Emine Ülker Tarhan, ülkede hukukun zorlanmakta, değişmekte ve dönüşmekte olduğunu, Anayasa değişikliği konusunda, üniversite, barolardan görüş alınmadığını söyledi. Tarhan, “Bizi dinleyin, bizi dinleyin dedik, evimizi, adliyeyi dinlediler, telefonlarımızı dinlediler” dedi. YARSAV Başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara'da Subayevleri Semtide oturduğunu belirtti, “Bu Anayasa orada hazırlandı. Ben ona Subayevleri Anayasası diyorum” diye konuştu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğini yaptığı, ‘Lozan Antlaşması'nın 87 Yıldönümünde Bağımsızlık ve Hukuk Paneli’ bugün Antalya Kültür Merkezi'nde düzenlendi. Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Yönetim Kurulu üyesi Mahmut Çelik başkanlığındaki panele YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan ve Atatürkçü Düşünce Derneği Yüksek Disiplin Kurulu Başkan Yardımcısı Gürkut Acar konuşmacı olarak katıldı.

Panelde konuşan YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, çıkarılan yeni yasaların gerekçelerinde Avrupa Birliği'ne, Avrupa Birliği açılımları ve entegrasyonuna vurgu yapıldığını, bir nevi bağımlılığa vurgu yapıldığının görüldüğünü söyledi. Tarhan şöyle konuştu:
“Şunu anlıyoruz Türkiye Cumhuriyeti'nin eğemenlik anlayışının ne yöne gittiği ve nasıl bir çizgi içinde olduğunu görüyoruz. Hukuk dili ve anlayışınında aslında nasıl değiştiğini gözlemleyebiliyoruz. Anayasa değişiklik sürecinde olduğu gibi uzlaşma, sivil topluma saygı, seçim barajının indirilmesi, örgütlenme özgürlüğü gibi konularda her nedense Avrupa normlarını hiç görmüyorlar ve görmezden geliyorlar. Avrupa istişare raporlarında ısrarla vurgulanan Adalet Bakanı ve müsteşarının kurulda yer alması ile ilgili, ‘Yargıyı siyasallaştırır’ uyarıları yok sayılıyor.”
YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, yargıçların, medya mensuplarının şantajla susturulduğunu, muhaliflerin telefonlarının dinlendiğini, korku toplumu yaratıldığını, bazı medya organlarınında İslami gruplara satıldığını, karşı olan medya gruplarınında vergi cezalarına maruz kaldığını söyledi.

TEK ADAM İKTİDARI

İktidarı sert dille eleştiren YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, Anayasa değişikliği ile yapılmak isteneni, “Tek adam iktidarına dönüştürülmeye çalışılıyor” sözleriyle özetledi ve şöyle dedi:

“Ardından sıra üniter yapıya geliyor. Hemen hemen tamamı Müslüman olan ancak laik devlet yapısına uygun bir sistem geliştirilmiş, bunu başarabilmiş ülkemizin yapısı, radikal islam çizgisine dönüştürülmeye, islami referanslar ve argümanlar sürekli kullanılarak, islami sermaye desteklenerek ve laik kimliği olan herkes ve her kurum yok sayılıp dışlanarak, yoksullaştırılarak, Türk bağımsızlık mücadelesinin kahramanı Türk kadını dışlanarak erkeği ile omuz omuza olduğu üretimden uzaklaştırılıp en az 3 çocuklu kalabalık ev ortamına kapatılıp özgür düşünceden sosyal yaşamdan uzaklaştıralarak ülkemiz bu amaca her geçen gün biraz daha yaklaştırılıyor.”

TOPLU AĞLAMA TÖRENLERİ

Başbakan Erdoğan'ın seçimde yüzde 10 barajına halkın hazır olmadığını söylemini hatırlatan Tarhan, milletvekilleri hakkında zimmet, yolsuzluk, sahtecilik gibi suçlardan 600 suç dosyası olduğunu, bu kişilerin yargıçları atama yetkisini kendilerinde görebildiğinin altını çizdi. Tarhan, “30 yıl önceki darbeden palazlananlar, güçlenenler, 30 sene sonra darbe mağdurlarını hatırlıyor ve toplu ağlama törenleri düzenliyorlar. Sanki bizimle alay ediliyor bu ülkede” dedi. Bu sözlerine üzerine salondakiler Tarhan'ı alkış yağmuruna tuttu.

SUBAYEVLERİ ANAYASASI

YARSAV olarak herşeyi tersten okumayı öğrendiklerini belirten Tarhan konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Biz demiştik ki siyasal iktidara. Yargının sorunları biliyoruz sahadan geldik, bizi dinleyin dedik. Bizi dinlediler, derneğimizi dinlediler, evimizi dinlediler, telefonlarımı dinlediler. Yüksek yargı organlarını dinlediler. Şaka gibiydi gerçekten. Türk halkının zekası küçümseniyor. Anayasa değişikliğinde yargı dışlandı. Yargının en geniş tabanlı örgütü bize sorulmadı.”
Tarhan, Başbakan Erdoğan'ın Ankara'da Subayevleri Semti'nde oturduğunu, Anayasa'nın orada hazırlandığını belirtip, “Ben ona Subayevleri Anayasası diyorum” derken, aydın laik insanların evlerine baskınlar düzenlendiğini, gizli dinlemeler yüzünden ev hanımlarının telefonla bile sohbet etmekten korkar hale geldiğini belirtti.

MİLİTANLIK ZAMANI

Tarhan, bir soru üzerine Türkiye'de 11 bin yargıçın bulunduğunu, 5 bin yargıcın son 8 yılda ve Ak Parti iktidarı döneminde göreve geldiğini açıkladı.
Panelde konuşan Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan, halkın dinsel, etnik ve statüko nedenlere gerekçe gösterip bölünmeye çalışıldığını ileri sürdü. Sarıhan, referandumla ilgili şöyle konuştu;
“Kapı kapı gezip bu gerçekleri anlatmalıyız. Şimdi gönüllülük değil militanlık zamanı. Onlar ne kadar saldırırsa bizde o kadar saldırmalıyız. Bu anayasaya 'hayır' diyeceğiz yoksa bütün kalelerimizi kaybedeceğiz.”

Ülkenin geriye dönüş yaşadığını, kimin ne ekip biçeceğini, kimin başbakan olacağını emperyalist güçlerin karar verdiğini belirten Gürkut Acar ise, “Bu yüzden Lozan'ı iyi anlamak ve iyi anlatmak zorundayız” dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com