YAŞ artık ciddiyetini yitirdi

YAŞ artık ciddiyetini yitirdi
Kılıçdaroğlu TOBB Genel Kurulu‘nda gündeme dair değerlendirmede bulundu ve YAŞ kararlarına değindi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Kurulu’nda önceki senelerin aksine bu yıl sadece Başbakan’a konuşma fırsatı verilmesine, “Korkuya teslim oldular. İktidarın iş dünyası üzerindeki baskılarına TÜSİAD, TİSK ve hatta işadamı Boydak kadar bile tepki koyamadılar” diye tepki gösterdi. 

Gazeteci Can Dündar’ın Milliyet’ten çıkarılışı konusunda, “Türkiye’nin en büyük medya patronu Başbakan” diyen Kılıçdaroğlu, YAŞ toplantılarında yaşanan krizi de “Artık ciddiyetini yitirmiş, geleneğini kaybetmiş, siyasallaşmış bir kurumdan sağlıklı sonuç beklenemez” diye değerlendirdi. 

Cumhuriyet’in gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan CHP lideri şu değerlendirmeleri yaptı: 

YAŞ CİDDİYETİNİ KAYBETTİ: YAŞ artık ciddiyetini yitirmiş, geleneklerini kaybetmiş, siyasallaşmış bir kurum. Böyle bir kurumdan sağlıklı sonuçlar çıkmaz. Bir devleti devlet yapan gelenekleridir. Kurumlardır, kendi kültürleridir. Bir iktidar kurumları düşman olarak gördüğü sürece, o kurumların kültürüne de geleneğine de düşman hale gelir. Şu anda yaşanan da budur.

EN BÜYÜK MEDYA PATRONU ERDOĞAN: (Can Dündar’ın Milliyet’ten çıkarılışı) Sayın Erdoğan’ın bir talebi daha yerine gelmiş oluyor. Herkesin bir gerçeği bilmesinde fayda var. Türkiye’de artık en büyük medya patronu Recep Tayyip Erdoğan’dır. Hangi gazetecinin hangi gazetede çalışacağına, kimin işine ne zaman son verileceğine karar veren bir tek kişi var o da Erdoğan. Beyefendiyi üzen yazılar yazarsınız o gazetelerde köşeniz olmaz. Gazetecilik yapmanın yolu beyefendiyi üzmemekten geçiyor. 

TOBB’DE KORKU DAĞLARI SARMIŞ: TOBB kendine yakışmayan bir genel kurul süreci yaşadı. Korku dağları sarmış. TOBB yönetimi Erdoğan’a teslim olmuş durumda. Erdoğan dışında başka hiçbir siyasi partinin orada olmasına izin verilmedi. Genel Kurul’da konuşanlar da sadece ve sadece Erdoğan’a övgüler düzdü. Hükümetle ilgili hiçbir şey dile getirilmedi. Bence yaptıkları genel kurulla büyük ivme kaybettiler. Baskıya, diktaya teslim oldular. 

BOYDAK KADAR OLAMADILAR: Mülkiyet hakkı kutsaldır. Güvencesi demokrasidir. Demokrasi ayakkar altından alınıp işverenler üzerinde siyasi amaçlı vergi denetimi yapılırken TOBB sessiz kaldı. Bakın TÜSİAD kaygılarını dile getirdi. TİSK kaygılarını dile getirdi. Saygın işadamı Sayın Mustafa Boydak kaygılarını dile getirdi. 

Dile getirmeyen tek kuruluş TOBB oldu. TOBB Başkanlık koltuğu iktidarın övüleceği yer değildir. Açık yüreklilikle sorunların dile getirilip çözüm aranan bir makam olmalıdır. Korkuya teslim olan bir yönetimin TOBB’u özgürce yönetme inisiyatifi olmaz. Başbakan’ın dudaklarından dökülecek sözlerle TOBB yönetilemez.

O ÜNİVERSİTEYE YAKIŞIR: O üniversitenin ismi ne? Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi. İsmi böyle konan bir üniversiteye de ancak bu tür bir eleman seçimi yapılabilirdi. (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com