Yaş çay alım fiyatı açıklandı

Yaş çay alım fiyatı açıklandı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: "Dünya çay pazarında Türk çayını kaliteli hale getirerek pazar payını arttırmalıyız"

RİZE (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, dünya çay pazarında Türk çayını kaliteli hale getirerek pazar payının arttırılması gerektiğini belirtti.

 Yazıcı, ÇAYKUR Genel Müdürlüğünde düzenlenen, 2014 Yılı Yaş Çay Alım Kampanyası açılış töreninde yaptığı konuşmada, çay deyince akla Rize'nin, Rize deyince de akla çayın geldiğini ifade ederek, "AK Parti hükumetleri olarak 12 yıldan bu yana Türk çayının hem markalaşması hem de kalitesinin artması doğrultusunda çeşitli önlemler aldık. Ciddi, titiz ve hassas çalışmalar aralıksız sürmektedir" dedi.

Yazıcı, fiyatlandırma yaparken müstahsilin hakkını ödemek için bütçe imkanlarına baktıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Çünkü bütçe 77 milyonun hazinesidir. Türkiye'de insanların emeğini, kazanımlarını doğrudan doğruya etkileyen faktörlerin başında enflasyon gelir. Enflasyon ne kadar fazla ise cebinizden o kadar kaynağı harcıyorsunuz demektir. Çıtayı enflasyona göre ayarladık. Kesinlikle hiçbir alanda üreticiye yönelik fiyatlandırma yaparken enflasyonun altında fiyat vermiyoruz."

Çayın Türkiye'deki tarihi ile ile ilgili bilgi veren Yazıcı, "Çayın kalitesini arttırmak, marka haline getirmek için kararlıyız. Türkiye'nin çay ihracatını arttırmalıyız. Dünya çay pazarında Türk çayını kaliteli hale getirerek pazar payını arttırmalıyız. Ekim alanlarını kesinlikle genişletmemeliyiz. Organik çaya kesinlikle geçmeliyiz" dedi.

-Çay alımında iki yenilik

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu ise konuşmasında 2013 yılında, çay sektörü tarihinde devrim diyebilecekleri randevulu alım sistemini hayata geçirdiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

"Sıkıntısız, gürültüsüz ve çok huzurlu bir sezon geçirdik. Bu yıl ise iki önemli ilave yenilik getirdik. Birincisi günlük yaş çay alım süresini 16 saate çıkardık, yani randevu planlamasını sabah 08.00 ile gece 24.00 saatleri arasına yaydık. Müstahsillerimiz yaptığımız geniş zaman aralığı planlamasıyla daha rahat daha huzurlu çaylarını satabilecekler. 

İkincisi, gurbette yaşayan üreticilerimizin aile bütünlükleri bozulmasın, zaman ve ekonomik kayıpları olmasın diye daha önce sürgün döneminde, farklı zamanlarda dört seferde sattıkları çaylarını isterlerse dört gün peş peşe satarak yeni sistemden yaralansınlar istedik. SMS yoluyla fikirlerini aldığımız ve bu uygulamadan faydalanmak isteyen üreticilerimizin taleplerine cevap verecek planlamaları yaptık, alımlarımızı buna göre gerçekleştiriyoruz."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com