YAŞ KAYISININ MALATYA KAYISISI DİYE SATILMASINA TEPKİ

YAŞ KAYISININ MALATYA KAYISISI DİYE SATILMASINA TEPKİ
YAŞ KAYISININ MALATYA KAYISISI DİYE SATILMASINA TEPKİ

MALATYA - Malatya’da yaş kayısı hasadı Temmuz ayının başlarından itibaren yapılmasına rağmen bazı yerlerde Malatya kayısısı etiketli ürünlerin yer almasına tepki gösterilirken, bu konuda belediyelerin gerekli hassasiyeti göstermeleri istendi.
AK Parti Malatya milletvekili Ömer Faruk Öz, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye’nin değişik bölgelerinde yetişen kayısılar ile İran’dan ithal edilen sofralık kayısılar, tezgahlarda Malatya Kayısısı etiketiyle satılmaktadır. Malatya’da yaş kayısı hasadı Temmuz ayının başlarından itibaren yapılmasına rağmen, bugün bazı manav, market ve semt pazarı tezgâhlarında Malatya Kayısısı etiketli ürünler yer almaktadır. Türkiye’nin değişik bölgelerinde yetişen kayısılar ile İran’dan ithal edilen sofralık kayısılar, tezgâhlarda Malatya Kayısısı etiketiyle satılmaktadır. Bu durum, Malatya Kayısısını tadanlar tarafından kolayca fark edilmesine karşın, kayısımızın marka değerine ve imajına zarar vermektedir” ifadelerini kullandı.
“Diğer bölgelerde yetişen kayısının piyasaya Malatya Kayısı olarak sürülmesi, ticaret etiğine ve yasalara açıkça aykırıdır. Bu kapsamda, 5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun (Yeni Hal Kanunu) ilgili maddesi son derece açıktır. Kanunun 13. Maddesinin c) bendinde; “Malın kalitesine, standardına veya gıda güvenilirliğine ilişkin belgelerde ya da künyesinde bilerek değişiklik yapılması, bunların tahrif veya taklit edilmesi ya da bunlarda üçüncü şahısları yanıltıcı ifadelere yer verilmesi” açıkça yasaklanmıştır” diyen Öz, “Bu hususta bütün belediyeleri ve yetkilileri, yetki alanlarındaki Kanun ve ilgili yönetmelik hükümleri ile Bakanlık düzenlemeleri çerçevesinde yaptıkları denetim ve uygulamalarda gösterdikleri hassasiyetleri daha da artırmalarını rica ediyorum” dedi.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com