YAŞ Masasında Kritik 53 Dosya!

YAŞ Masasında Kritik 53 Dosya!
Bugün başlayan YAŞ'ta terfisi görüşülecek isimler arasında Ergenekon, Poyrazköy, Kafes ve Balyoz planlarında adı geçen 11 general ile amiral ve 42 albay bulunuyor..

Balyoz davası sanıklarının da aralarında bulunduğu 134 general ve amiralin terfi ile emekliliklerinin görüşüleceği kritik Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı bugün başlıyor. Genelkurmay Karargahı’nda yapılacak ve 4 gün sürecek toplantıya Başbakan Erdoğan başkanlık edecek. Balyoz sanığı generallerin terfi edilip edilmeyeceklerine kilitlenen 2010’un ilk YAŞ toplantısı, genelkurmay başkanını değiştireceği için de hayli önemli.

KOŞANER 2013’E KADAR GENELKURMAY’DA

Teamüller gereği yaş haddi nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ emekliye sevkedilecek ve yerine Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner atanacak. Işık Koşaner önümüzdeki 3 yıl süresince Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı görevini yürütecek. Bu yıl listedeki general ve amirallerin 35’inin terfi etmesi bekleniyor. 45 albay da generalliğe yükselecek.

EN KRİTİK DURUM HASAN IĞSIZ’IN

Orgeneral Koşaner’den boşalacak Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 1. Ordu Komutanı Org. Hasan Iğsız ve 2. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel en güçlü iki aday. Org. Iğsız’ın, TSK tarafından resmen kabul edilen internet andıcında imzası bulunması ve İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın hazırlanmasında isminin geçmesi nedeniyle durumu kritik. Iğsız’ın yaş haddinin dolmasına 1 yıl bulunması da durumunu güçleştiriyor.

BERK’İN İSMİ ‘EDOK’ İÇİN GEÇİYOR

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık da, bu yıl emekli olacak. Org. Işık’ın yerine, mevcut orgeneral kadrosundan atama yapılacak. Erzincan Ergenekon davasının bir numaralı sanığı 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk’in Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) gibi gözlerden uzak bir pozisyon düşünülüyor. Org. Berk’in personel kanunu gereği emekli edilmesi gerekiyor.

TERFİ BEKLEYEN BALYOZCU GENERALLER

Terfi listesinde yer almasına karşın Balyoz Davası’nda sanık olan generaller şöyle sıralanıyor: Korgeneral Nejat Bek, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Salim Erkal Bektaş, Tümgeneral Ahmet Yavuz, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, Tümgeneral Abdullah Dalay, Tümgeneral İhsan Balabanlı, Tuğgeneral Ali Aydın, Tuğamiral Ahmet Türkmen, Tuğamiral Abdullah Gavramoğlu.

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

Oramiral kadroları tamamen dolu

• KORAMİRAL: Mehmet Otuzbiroğlu

• TÜMAMİRAL: Yalçın Kavukçuoğlu (temditli) İzzet Artunç, Halit Özkoç, Deniz Cora.

• TUĞAMİRAL: Doğan Bozkurt (temditli) Serdar Akınsel (temditli) Abdullah

Gavremoğlu (temditli) Erhan Akporay (temditli) Mustafa Karasabun (temditli) Naci Tayfun Tansan (temditli) Taner Akkaya, Doğan Denizmen, Türker Ertürk, Erdem Caner Bener, Ahmet Sinan Ertuğrul, Ahmet Türkmen, Mustafa İpteş, Nurhan

Kahyaoğlu.

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

En rahat işlemler havacılarda olacak

• KORGENERAL: Rasim Aslan (temditli) Korcan Pulatsü, Ziya Güler.

• TÜMGENERAL: Şirin Ünal (temditli) Fuat Özakdağ (temdit) Özden Argüz (temdit) Turgut Atman, Nejat Bilgin, Semih Birdoğan.

• TUĞGENERAL:  Kazım Öndül (temditli) Haluk Terzi (temditli) Muammer Akpınar (temditli) Hasan Hüseyin Demirarslan, Nihat Kökmen, Bülent Kocababuç, Ayhan Gümüş, Adnan Demirci, Ali Demiral, Ahmet Barlas ,İsmail Hakkı Doğankaya.

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI

• KORGENERAL: Mustafa Bıyık

• TÜMGENERAL: Halil Helvacıoğlu (temditli) Hüseyin Güçlü (temditli) İbrahim Yaşar

• TUĞGENERAL:  Osman Baykurt (temditli) Ata Kalkan (temditli) Ali Aydın (temditli) Erhan Güder (temditli) Vahdettin Bereceli, Halim Tırkaz, Yusuf Kaya, Ergün Koçak, Süleyman Yüksel.

GATA

• TÜMGENERAL: M. Zeki Bayraktar

• TUĞGENERAL: Harun Tatar (temditli) Ersoy Işık (temditli) Sadettin Çetiner (temditli) Y. Ziya Yergök (temditli) Mustafa Kutlu

• TUĞGENERAL:  Cemil Turgut Tufan (temditli) Okan Özcan

• YÜKSEK ASKERİ YARGI

• TUĞGENERAL: Ahmet Alkış (temditli)

• Askeri Yüksek İdare Mahkemesi

• TUĞGENERAL:Turgut Arıbal

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

Boşalan komutanlıklar için büyük rekabet var

• ORGENERAL: İlker Başbuğ, Işık Koşaner, Avni Atilla Işık, Hasan Iğsız.

• KORGENERAL: Hasan Memişoğlu (temditli) Selahattin Uğurlu (temditli) Hilmi Akın Zorlu ( temditli) Servet Yörük (temditli) Yalçın Ataman (temditli) Eyüp Kaptan (temditli) İsmail Hakkı Pekin, Abdullah Atay, Muzaffer Şen, Nejat Bek, Ömer Necati Özbahadır.

• TÜMGENERAL: Hüsmen Akdeniz (temditli) Serdar Savaş (temditli) Ahmet Yavuz (temditli) S. Erkal Bektaş (temditli) Ali Erdinç (temditli) Orhan Akbaş (temditli) Kenan Koçak (temditli) Kenan Hüsnüoğlu, Bülent Dağsalı, Kamil Başoğlu, Abdullah Recep, İbrahim Onbay, Zafer Çamlıca, Abdullah Dalay, İhsan Balabanlı, Gürbüz Kaya, Alaeddin Örsal, Necdet Sezginer, M. Mutlu Arıkan.

• TUĞGENERAL: Hıfzı Çubuklu (temditli) Şahin Tarlan (temditli) Orhan Köprü (temditli) Serdar Ekizoğlu (temditli) İ. Metin Temel (temditli) Fahri Erenel (temditli) Turgay Bakkal (temditli) Ercan Okan (temditli) Ömer Esenyel (temditli) İsmail Çevikbaş (temditli) Sadık Çelikörs (temditli) M. Faruk Şengün (temditli) İshak Ceylan (temditli) N. Kemal Çalışkan (temditli) Tacettin Coşkun, Hamza Koçyiğit, İbrahim Yılmaz, Uğur Tarçın, Tayfun Özden, Bahadır Köse, Metin Gürak, Azmi Cinek, Göktürk Gökbayrak, Paşa Özen, Yılmaz Uyar, M. Ali Yıldırım, Şeref Öngay, Gazi Kandemir, Kasım Erdem, Osman Aydoğan, Şenol Alparslan, Salih Ulusoy, Naim Barburoğlu, Mustafa Canatan, Şendoğan Karakuş, Zafer Çelikin, Süleyman Baysal, Bülent Aker.

ÇİÇEK VE TEMİZÖZ DE LİSTEDE

Balyoz sanığı generallerin yanı sıra, Ergenekon, Poyrozköy, Kafes, Amirallere Suikast, Balyoz gibi darbe iddialarıyla yürütülen soruşturmalarda adı geçen çok sayıda albay da amirallik bekliyor. Halen Balyoz sanıklarının 42’sini ibe muvazzaf albaylar oluşturuyor.

Poyrazköy iddianamesi eklerindeki belgelerde adları “(terfilerde) 2009 ve 2010 yılının top adayları” olarak geçen albaylar Şafak Yürekli ve Fahri Can Yıldırım ile Demokrasiye Müdahale Eylem Planı’nın altında ıslak imzası bulunan Albay Dursun Çiçek de listede. Halen tutuklu yargılanan Albay Çiçek’in bu yıl emekliye sevkedilmesi bekleniyor. Albay Dursun Çiçek, son iki YAŞ toplantısında da ‘temdit’ alarak amiralliğe terfi edememişti. Terfi listesinde bulunan sanık albaylar arasında Fail-i Meçhul Davası tutuklu sanığı Cemal Temizöz de var. 1979 mezunu Cemal Temizöz’ün bu yıl da terfi almaması halinde emekliye sevkedilmesi gerekiyor.  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com