Yasada beklenen değişiklik tamam!

Yasada beklenen değişiklik tamam!
Değişiklik, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin 1. maddesi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişiye 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Suçun federasyon veya spor kulüpleri ile spor alanında faaliyet gösteren tüzel kişilerin genel kurul ve yönetim kurulu başkan veya üyeleri, teknik veya idari yöneticileri ile kulüplerin ve sporcuların menajer veya temsilciliğini yapan kişiler tarafından işlenmesi halinde, ceza yarı oranında artırılacak.

Şike ve teşvik primi kapsamına giren suçlarla ilgili olarak, Ceza Muhakemesi Kanununa göre hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilemeyecek, verilen hapis cezası seçenek yaptırımlara çevrilemeyecek ve ertelenemeyecek.

Bu madde kapsamında tanımlanan suçların bir suç işleme kararının icrası kapsamında değişik zamanlarda birden fazla işlenmesi halinde, bunlardan en ağır cezayı gerektiren fiilden dolayı verilecek ceza, 4'te 1'den 4'te 3'üne kadar artırılarak tek ceza olarak uygulanacak.

Bu maddede tanımlanan suçlardan dolayı cezaya mahkumiyet halinde kişi; ayrıca TCK'nın 53. maddesi hükümlerine göre, spor kulüpleri ve federasyonlar bünyesinde sportif faaliyetler icra edilen tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapamayacak.

Böylece, spor federasyonları ve kulüplerinin başkan ve üyelerinin, soruşturma sonucunda açılacak davada beraat etmeleri halinde, yargı yönünden görevlerine devam etmelerinin önünde bir engel kalmayacak.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 1. maddeyle ilgili yaptığı açıklamada, 4 grubun aynı teklif üzerinde ittifak etmesinden dolayı kanunun ivedilikle görüşülmesine engel bir durum olmadığını söyledi.

Bakan Kılıç, gençlik politikaları üzerinde çalıştıklarını, Türkiye gençliğini her yönüyle ve bütün unsurlarıyla, sorunlarıyla ele alacak kapsamlı gençlik araştırmasını yürüttüklerini bildiren Kılıç, bu bağlamda siyasi partilerin Anayasa ve yasalara göre faaliyetlerini yürüten gençlik kolu birimleriyle de görüş alışverişinde bulunmayı önemli bulduklarını söyledi.

Bakan Kılıç, Avrupa ekonomisinin memur maaşlarını bile ödeyemediği dönemde Türk ekonomisinin 14 stadyumu aynı yıl içerisinde yatırım programına alabilecek ve ihalesini yapacak kadar kuvvetli ve sağlam olduğunu sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com