Yasağa rağmen binlerce kişi

Yasağa rağmen binlerce kişi
Cumhuriyet’in 89. kuruluş yıldönümü nedeniyle Başkent’te yürüyüş gerçekleştiriliyor. Anıtkabir'e yürüyüş yapılmasına izin vermeyen polis ekipleri, barikatı aşmak isteyen gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.
Ankara Valiliği’nin Meclis önünde gösteri yapılmasına izin vermemesine rağmen binlerce kişi burada toplandı. Kalabalığın Sıhhiye’ye kadar uzandığı görüldü.

Bazı sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler tarafından Birinci Meclis önünde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için diğer illerden gelen katılımcıların otobüsleri şehir girişlerinde durdurularak, kimlik kontrolü yapıldı. Kimlik kontrolünün ardından araçların şehre girmesine izin verildi.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN!
 
Birinci Meclis önündeki etkinlik için Ulus Atatürk heykeli önünde toplanan gruplar, Cumhuriyet Bulvarı'nı trafiğe kapattı. ''Mustafa Kemal'in askerleriyiz'', ''Tam bağımsız Türkiye'' sloganları atan, ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri taşıyan grubun Atatürk heykeli önünde Atatürk bulvarına inmesiyle yol tamamen trafiğe kapandı.
 
 
Binlerce kişi, ''Mustafa Kemal'in askerleriyiz'', "Türkiye laiktir, laik kalacak" ve ''Tam bağımsız Türkiye'' şeklinde sloganlar attı.
 
Gruptakilerin ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri taşıdığı görüldü.
 
Anıtkabir’e yürüyüş yapılmasına izin vermeyen polis, Cumhuriyet Caddesi'ni kapattı. 4 panzerle yolu kesen polis ekipleri, yürüyüşe izin vermiyor.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kutlamaya CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, aralarında Bihlun Tamaylıgil, Kamer Genç, Hüseyin Aygün, Sinan Aygün'ün de bulunduğu CHP milletvekilleri ile geldi.


Anafartalar Caddesi tarafından alana giriş yapan Kılıçdaroğlu'nun gelişi sırasında izdiham yaşandı. CHP'liler ile Türkiye Gençlik Birliği üyeleri arasında da kısa süreli arbede çıktı. 

Polisin Cumhuriyet Bulvarı'na kurduğu barikatı geçerek, emniyet yetkililerinin yanına giden Kılıçdaroğlu, emniyet müdürleri ile konuşurken, arkasındaki grup da barikatı aşmak istedi. Polis, bu gruba da biber gazıyla müdahale etti. Biber gazından bazı CHP'li milletvekilleri de etkilendi.

Böyle bir tabloyu içimize sindiremiyoruz

Kılıçdaroğlu, Birinci Meclis önünde yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihine yakışmayan bir 29 Ekim kutlaması yapıldığını öne sürerek, ''Halktan korkan bir iktidarla karşı karşıyayız. Halkın bayramını engellemeye çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız. İlk TBMM'de milletvekili de vardı, halk da vardı. Şimdi milletvekili ile halkı koparmak istiyorlar. Hangi baskıyı yaparlarsa yapsınlar, o baskı nereden gelirse gelsin, Cumhuriyeti kutlamaktan hiçbir güç bizi engellemeyecektir'' dedi

Sonuna kadar mücadele edeceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Halk kutlamak istiyor, AKP engelliyor. Böyle bir tabloyu içimize sindiremiyoruz'' diye konuştu.

Gruba polis müdahale etti

Birinci Meclis önündeki kutlama için toplanan kalabalık, Ulus Meydanı'ndan Anıtkabir'e yürümek istedi. Barikatı aşmak isteyen kalabalığa polis, tazyikli su, biber gazı ve gaz bombasıyla müdahale etti. 

Bu sırada, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve beraberindeki CHP'liler, askeriyeye ait gazinoya girdi. Müdahalenin ardından gazinodan çıkan Kılıçdaroğlu, parti genel merkezine gideceği belirtildi.

Cumhuriyet Bulvarı'nda kurulan polis barikatının kaldırılması üzerine de kutlamaya katılanlar, Anıtkabir'e doğru sloganlar eşliğinde yürüyüşe başladı.

Polisin müdahalesi sırasında, civardaki bazı dükkanların camları kırıldı. Tazyikli su nedeniyle düşerek yaralanan ve biber gazından etkilenen bazı vatandaşlara sağlık ekiplerince müdahale edildi.

Anıtkabir'e ulaştılar

Birinci Meclis önündeki kutlama için toplanan kalabalık, polis müdahalesinin ardından, farklı güzergahları kullanarak Anıtkabir'e yürümeye başladı. 

Cumhuriyet Bulvarı'ndan yola çıkan kalabalık bir grup, Ankara Garı, Tandoğan Meydanı güzergahından Anıtkabir'e ulaştı. Türk bayrakları ve Atatürk posterleri taşıyan grup, Anıtkabir'e Aslanlı Yol'dan yürüyerek Anıtkabir avlusunda toplanıyor.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com