Yasalara aykırı olarak militan topluyorlar

Yasalara aykırı olarak militan topluyorlar
CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, İçişleri Bakanı Şahin'e, internet sitesinde ana üs olarak Hatay'ın belirtildiği Özgür Suriye Ordusu'nun yasalara aykırı olarak militan topladığını belirterek, Bakan Şahin'e "Sorumlular hakkında başlatılmış bir soruştu

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e, internet sitesinde ana üs olarak Hatay'ın belirtildiği Özgür Suriye Ordusu'nun yasalara aykırı olarak militan topladığını belirterek, Bakan Şahin'e "Sorumlular hakkında başlatılmış bir soruşturma var mıdır?" diye sordu.

Tezcan, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Tezcan önergesinde, Özgür Suriye Ordusu'nun web sayfasında merkez olarak Hatay ilinin gösterildiğini, irtibat telefonu olarak da Türk operatöre bir ait numaranın verildiğini belirtti. Örgütün bu çağrılarla militan topladığını ifade eden Tezcan, Türkiye sınırları içerisinde asker toplama, ordu kurma yetkisinin sadece Türk Devletine, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait olduğunu belirterek, bunun dışında silahlı bir birim kurmanın ve asker toplamanın "silahlı örgüt suçu" olduğunu kaydetti. Tezcan, Bakan Şahin'e şu soruları yöneltti:

"İnternet sayfası da açmak suretiyle Türkiye'de silahlı örgüt kurup asker toplayan sorumlular hakkında başlatılmış bir soruşturma var mıdır? Sorumlular tespit edilmiş midir? Bu faaliyet yasal bir faaliyet midir?

Hatay ilimiz veya bir başka bölgemizde anılan Free Syrian Army (Özgür Suriye Ordusu) merkezleri tespit edilmiş midir? Sorumluları, temsilcileri, irtibat elemanları hakkında suç soruşturması yapılmakta mıdır? Yoksa bunların faaliyetleri yasal bir faaliyet olarak mı kabul edilmektedir.

Şayet her hangi bir girişiminiz yoksa, Türkiye sınırları içinde yasalara aykırı olarak yapılan asker toplama, ordu kurma faaliyetlerine hangi çerçevede izin verilmekte veya göz yumulmaktadır?" 
  (EAK)

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com