Yasalarımız yamalı bohça gibi

Yasalarımız yamalı bohça gibi
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek,''Yasalarımız yamalı bohça gibi. 2 senede bir, 3 senede bir şöyle bir kılına dokunmadan uygulamaya koyduğumuz 10 yıllık, 15 yıllık yasalarımız yok'' dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek,''Yasalarımız yamalı bohça gibi. 2 senede bir, 3 senede bir şöyle bir kılına dokunmadan uygulamaya koyduğumuz 10 yıllık, 15 yıllık yasalarımız yok'' dedi.

Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün (TODAİE) 2010-2011 eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla tören düzenlendi.
Törene katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, burada yaptığı konuşmada TODAİE'nin önemli bir kurum olduğunu, enstitünün yaptığı neredeyse tüm çalışmalara katıldığını belirtti.
TBMM'nin yarın açılacağını anımsatan Çiçek, ''İçinde yer almaya çalıştığımız dünya içerisinde - demokrasi dünyası- Avrupa Birliği içerisinde en çok yasa çıkaran bir ülkeyiz''diyerek, şöyle konuştu:
''Gelişmiş ülkelerin 3 bin civarında yasaları vardır denir. TBMM bir kanun fabrikası gibi sabahlara kadar kanun çıkarıyor. Bu acaba iyi bir şey midir? Bir parlamentonun çok kanun çıkarması iyi bir şey midir? Toplumun sorunlarını kanun çıkararak düzeltmek ne kadar doğru bir şeydir? Acaba neden biz bu kadar çok kanun çıkarıyoruz? Sorunları mı anlayamıyoruz, sorunlara çözüm mü getiremiyoruz? Doğru dürüst bir hukuki çerçeve mi oluşturamıyoruz? Ya da bunları uygulayanlar açısından bir eksikliğimiz mi var? Nereden bakarsak bakalım, ortada kötü bir sonuç var. Bu sonuç bizi memnun etmiyor. Bu kadar kanun çıkarmaktan dolayı şahsen ben çok memnun değilim.''
Hiç durmadan bazı kanunlarda değişiklik yapılarak, esas kanuna yama yapıldığını ifade eden Çiçek, işin bu noktasında bürokrasinin kalitesiyle ilgili birkaç sorunun olduğunu söyledi. Çiçek, konuşmasında ''Nedir bu sorunlar, evvela bizim bürokrasimiz genellikle realiteden kopuk. İşte İngiltere'de şöyle, Fransa'da böyle. İyi de burası İngiltere, Almanya değil, oradan bazı mukayese unsurlarını alalım ama Düsseldorf ile Diyarbakır, Paris ile Ankara'nın şartları aynı değil ki. Hatta çıkardığımız yasalarda Ankara için çözüm bulduğumuz bir konu İstanbul için çözüm olarak uymuyor'' görüşüne yer verdi.
''Yasalarımız yamalı bohça gibi. 2 senede bir, 3 senede bir şöyle bir kılına dokunmadan uygulamaya koyduğumuz 10 yıllık, 15 yıllık yasalarımız yok'' diyen Çiçek,sözlerini şöyle sürdürdü:
''Bunlara biraz kafa yormamız gerekiyor. Teorik bilgilerin edinilmesi, sertifikaların verilmesi, ben doktora yaptım.. Bunların hepsi takdir edilen, teşvik edilen hususlardır. Ama geriye dönüp baktığımızda, niye biz başkaları gibi, uzun vadeli,hiç olmazsa çeyrek asırlık bir yasa yapamıyoruz da, her parlamento döneminde ikide bir, bir sene evvel, iki sene evvel çıkardığımız yasaları, hatta yürürlüğe girmeden tekrar değiştirmek durumunda olduğumuz yasalar var. Nereden kaynaklanıyor, belki bir meşru mazeretimiz, Türkiye çok süratli değişen bir toplum. Bu iyi bir şey, bütün vebali de bu değişime yüklemek yanlıştır. Şartlar değişiyorsa, bizim de zihnimizin, ufkumuzun değişmesi lazım. Dünün bilgisi bugünün sorunun çözmeye yetmiyorsa, bugünün bilgisini de edinmemiz lazım. Bunları bir tartışma konusu olarak gündeme getirmek istedim.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com