Yaşam boyu onur ödülü İlyas Salman'a

Yaşam boyu onur ödülü İlyas Salman'a
49. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali'nde ödüller yavaş yavaş sahiplerini bulmaya başladı.

49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında oyuncu İlyas Salman'a ''Yaşam Boyu Onur'', Avustralyalı ünlü yönetmen Bruce Beresford'a ise ''Sinemada başarı'' ödülü verildi.

49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin konuk sanatçıları, Büyükşehir Belediyesi tarafından Porto Bello Otel'de düzenlenen yemeğe katıldı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, ulusal uzun metraj film yarışması jüri üyelerinin yoğun çalışma programı içinde yemeğe katılamadıklarını söyledi.

Dün gerçekleştirilen geleneksel korteje katılımın yoğunluğuna dikkati çeken Mustafa Akaydın, şöyle konuştu:

''Dünkü mutluluğumu istatistik olarak vereceğim. Antalya'da 32 yıldır yaşıyorum. Böyle bir kortej görmedim. Bizim festivalimiz Yeşilçam ulusal film endüstrisi ile Antalya halkının buluşması. Eğer bu güzel sanatçılar o kortejde olmasaydı, emniyet rakamlarıyla 252 bin Antalyalı sokaklarda olmazdı. Çok gurur verici. Geçen sene bu rakam yoktu, 50 bin civarındaydı. Bu sene hakikaten çok etkileyiciydi. Bu vesileyle ulusal sinemanın değerli sanatçılarına teşekkür ediyorum.''

BENİM ÇENEM İSHAL OLMUŞ!

Akaydın daha sonra oyuncu İlyas Salman'a ''Yaşam Boyu Onur Ödülü'' verdi. İlyas Salman, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, ödül alacağını öğrenince Zeynep Oral'ın kendisine, ''Sahnede fazla konuşma'' dediğini anlattı. ''Benim çenem ishal olmuş, nasıl az konuşayım'' diyen Salman, ''En zalim, en gaddar haydut, zalim bir hükümdar kadar kötü olamaz'' diye konuştu.

Konuşmasına ara vererek Ahmed Arif'in ''Kurban'' adlı şiirini okuyan ve bir türkü seslendiren Salman, daha sonra konuşmasına şöyle devam etti:

''Ben ilk onur ödülümü bu güzel dünyaya bu güzel ifrite geldiğim gün aldım. İnsanların içine daldım çünkü. İlkokul çağındayım, babam dedi ki (İlyas, büyüyünce ne olacaksın?). Avukat, mimar, mühendis, devlet başkanı olacağım sanıyor. (Büyüyünce adam olacağım) dedim. İkinci ödülümü o zaman kendi kendime verdim. Üçüncü ödülümü bugün sevgili dostum, arkadaşım Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'dan aldım. Antalya Kültür Sanat Vakfı ve Akaydın'a teşekkür ediyorum. Bu ödülü aşkın katledilişine seyirci kalmayanlara adıyorum.''

AVUSTURALYALI YÖNETMENE ÖDÜL

Avusturalyalı ünlü yönetmen Bruce Beresford da ödülünü Başkan Akaydın'dan aldı. Beresford, Antalya'da ve Altın Portakal Film Festivali'nde olmaktan, ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Beresford, ''Birçok kişi böyle bir ödül kazanınca endişeye kapılıyor, kariyerlerinin sonuna geldiğini sanıyorlar, ama bu benim için doğru değil. Yapmayı istediğim birçok film var'' dedi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com