Yaşam kalitesi en yüksek ilçe

Yaşam kalitesi en yüksek ilçe
Kadıköy'de kalite, Adalar'da huzur var..

İTO'nun yayınladığı bir araştırmaya göre İstanbul'da yaşam kalitesi sıralamasında ilk sırayı Kadıköy alıyor. Yaşadıkları ilçeden en çok memnun olanlar Adalar'da, en stresliler ise Esenler'de yaşıyor.
 
İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Murat Şeker'in gerçekleştirdiği ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından yayınlanan "İstanbul'da Yaşam Kalitesi Araştırması" İstanbul'daki 39 ilçeye ilişkin çarpıcı veriler içeriyor.
 
18 yaş üstü 2 bin 410 kişiyle yüz yüze görüşmelerde kentsel memnuniyet, yaşam kalitesi ve beklentiler sorgulandı.
 
İSTANBUL'UN EN ÖNEMLİ 3 SORUNU
 
Araştırmaya göre İstanbul'un en önemli üç sorunu trafik, nüfus yoğunluğu ve asayiş...
 
YAŞAM KALİTESİ EN YÜKSEK İLÇE
 
Araştırma sonuçlarına göre, 39 ilçe arasında Kadıköy yaşam kalitesinin en yüksek olduğu ilçe. Kadıköy'ü, Beşiktaş, Beyoğlu ve Şişli izliyor. Yaşam kalitesi endeksi sıralamasında son sırada Esenler yer alıyor.
 
İstanbulluların belediye hizmetlerinden memnuniyet düzeyinin ortalaması 10 üzerinden 5.82 olarak ölçülmüş. Kent sakinlerinin genel olarak hayatlarından memnuniyet düzeyleri ise 10 üzerinden 6.02.
 
EN STRESLİ İLÇE
 
Sultanbeyli, Kâğıthane, Kartal ve Pendik'te yaşayanlar işinin çok stresli ve zahmetli olduğunu belirtirken işini severek yaptığını ifade edenler ağırlıklı olarak Çatalca, Şile ve Adalar'da yaşıyor.
 
Aldığı ücretten memnuniyet düzeyi yüksek olanların yoğunlaştığı ilçeler Ataşehir, Şile, Çatalca, Zeytinburnu ve Beşiktaş iken memnuniyet düzeyi düşük kalan ilk üç ilçe; Sultanbeyli, Arnavutköy ve Sancaktepe.
 
KENDİNİ GÜVENDE HİSSEDENLER VE HİSSETMEYENLER
 
Evinde kendini güvende hissedenlerin çoğunlukta olduğu ilçelerin başında 8.71'lik oranla Şile ve 8.56 oranıyla Adalar geliyor.
 
Bayrampaşa yüzde 5.50 ile evinde kendini güvensiz hissedenlerin oranının en fazla olduğu ilçe olurken Bayrampaşa'yı Bağcılar ve Güngören izliyor.
 
Gece yalnız yürürken duyulan güvenlik açısından Büyükçekmece yüzde 7.78 ile ilk sırada yer alıyor, onu Silivri ve Ataşehir izliyor.
 
Gaziosmanpaşa, Esenler, Bağcılar ve Bayrampaşa'da yaşayanlara göre ise geceleri sokaklar tekinsiz.
 
ETNİK GERİLİM
 
Her yüz kişiden yüzde 33.17'si zaman zaman siyasi görüşünden dolayı baskı hissediyor. Dini inanç ve davranışlardan dolayı baskı hissedenler yüzde 26.14'ü, gelenek ve göreneklerinden dolayı baskı hissedenler ise yüzde 26.08'i buluyor.
 
Etnik gerilim yaşadığını belirtenlerin yüzde 6.83'ü Bağcılar'da yaşıyor, ardından Güngören, Sancaktepe ve Fatih geliyor. Büyükçekmece, Çatalca ve Silivri ise bu kategoride sıralamanın sonunda yer alıyor.
 
DİNİ GERİLİMİN YÜKSEK OLDUĞU İLÇELER
 
Dini gerilimin yüksek olduğu ilçeler ise Güngören, Sancaktepe, Beşiktaş, Avcılar ve Esenler olarak sıralanıyor.
 
Yaşadıkları ilçeden memnun olanların başında 9.02'lik yüzdeyle Adalar gelirken onu Şile, Silivri, Büyükçekmece ve Çatalca izliyor.
 
Arnavutköy (4.62), Gaziosmanpaşa (4.98), Sultanbeyli (5.08) ve Bayrampaşa'da (5.36) yaşayanlar ise ilçelerinden memnun olmayanlar.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com