“Yaşam normale dönmeye başlamıştır”

“Yaşam normale dönmeye başlamıştır”
Kütahya'nın Simav ilçesindeki deprem sonrası oluşturulan Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezinin Başkanı Yıldıray Malğaç, ilçede yaşamın normale dönmeye başladığını bildirdi.

Kütahya'nın Simav ilçesindeki deprem sonrası oluşturulan Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezinin Başkanı Yıldıray Malğaç, ilçede yaşamın normale dönmeye başladığını bildirdi.
Malğaç, yaptığı yazılı açıklamada, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Simav'da yapılması kararlaştırılan kalıcı konutlar için müteahhit firmalarca şantiyeler kurulmaya başlandığını belirtti.
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca afet bölgesine 4 milyon lira gönderildiğini hatırlatan Malğaç, bunun 750 bin lirasının 200 adet prefabrike konutun yapımı, 425 bin lirasının da diğer ihtiyaçlar için harcandığını kaydetti.
Malğaç, kesin hasar tespiti kapsamında şimdiye kadar incelenen 24 bin 662 konut, iş yeri ve ahırdan 1583'ünün yıkık ve ağır hasarlı, 1856'sının orta hasarlı, 7 bin 623'ünün az hasarlı, 13 bin 600'ünün hasarsız olduğunun belirlendiğini bildirdi.
İlçede meydana gelen artçı sarsıntıların vatandaşları olumsuz etkileyecek bir duruma yol açmadığına ve şu ana kadar Türk Kızılayı tarafından 6 bin 690 çadır dağıtıldığına işaret eden Malğaç, yürütülen çalışmalar hakkında şu açıklamayı yaptı:
''LYS ve SBS'ye hazırlanan öğrencilerin kırtasiye malzemesi, defter, kitap, yiyecek-içecek, kağıt havlu, ıslak mendil, sıvı sabun gibi ihtiyaçları çadır kente ulaştırılmaktadır. Simav'dan SBS'ye girecek öğrencilerin mağdur olmaması açısından, öğrenci ailelerinden isteyenler sınav merkezlerinin bulunduğu Türkiye'nin her ilinde İl-İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine en geç 3 Hazirana kadar başvurabilecek, müracaat ettiği yerde sınava katılabilecektir.
Çadır kentte, 4 uzman hekim, bir diş hekimi ve yardımcısıyla diğer sağlık personeli tarafından 2 bin 537 vatandaşa poliklinik hizmeti verilmiştir.
Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi Başkanlığınca ilçenin değişik mekanlarında 500 kişilik, merkez çadır kentte Türk Kızılayı Derneği tarafından 3 bin kişilik yemek dağıtımına devam edilmektedir. 30 Mayıs'tan itibaren 5 gün süreyle İstanbul Bayrampaşa Belediyesi tarafından 2 bin kişilik ve İHH İnsani Yardım Derneği tarafından 3 bin kişilik, şehir merkezinde iki ayrı noktada öğle ve akşam yemekleri verilmeye başlanmıştır. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Aşevi tarafından 500 kişilik yemek verilmeye şehir merkezinde devam edilmektedir.
Kamu kurum ve kuruluşlarınca, yetkililerce çadır kent ve çadırlarda yaşayan vatandaşlarımızı yerinde görerek denetlemeler yapılmakta, görülen olumsuzluklar ve ihtiyaçlar için her türlü önlemler derhal alınmakta, ayrıca bilinmesi ve yapılması gereken konular hakkında vatandaşlarımız aydınlatılmakta ve uyarılmaktadır. Yaşanan depremin şokunu atlatan ve teknik ekipler tarafından binalarının sağlam olduğuna karar verilen vatandaşlarımız evlerine dönmeye, yetkililerin yaptığı açıklamalarla tedirginlikler kaybolmaya ve Simav'da yaşam normale dönmeye başlamıştır.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com