Yaşam tarzına müdahalenin dik alası

Yaşam tarzına müdahalenin dik alası
Türkiye'deki tek içki kültürü dergisi yayınını durdurmak zorunda kaldı.

Türkiye'deki tek içki kültürü dergisi Gusto son düzenlenen içki yasakları sonrası yayınlanamaz hale geldi. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun yasakları sebebiyle derginin içeriği gözönüne alındığında yayınlanabilmesi mümkün olmayacağından 9 Eylül itibariyle okuyucularına bir süre ara verdiklerini bir mektupla duyurdu.

Yolladıkları mektupta Gusto dergisi Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'na resmi bir başvuru yaparak içki reklam ve yayınlarına getirilen para cezalarına dair düzenlemeden etkilenip etkilenmeyeceklerini sordu. Kurumdan ise 'Bu konunun ayrıntılarını bir yönetmelikle düzenleyeceğiz. Bu yönetmelik Ağustos ayının ikinci yarısında yayınlanacak. Cezai bir durumu yaşamamanız için lütfen yayınınızı yönetmeliğe kadar bir süre erteleyin' cevabı geldi.

TAPDK'ın verdiği tarih üzerinden 1 ay geçmesine rağmen yönetmeliğin yayın zamanına kadar çıkmaması sebebiyle Gusto dergisi hazırlamış olduğu Eylül sayısını yayımlayamadı. Eylül sayısı yayımlanmayan dergi, Gusto Dergisi Yayın Yönetmeni Mehmet Yalçın'ın "A'dan Z'ye Şarap" kitabını da imzalı olarak abonelerine gönderdi.

Her fırsatta kimsenin yaşam tarzına müdahale etmiyoruz, bizim hükümetiz döneminde kim yaşam tarzına müdahale edildiğini söyleyebilir gibi hayal ürünü sözlerle kendini savunan AKP acaba bu olay üzerine ne diyecek. Bir derginin bile yayınlarına devam edemediği hale gelen düzenlemerden sonra kim insanların yaşamına müdahale edilmediğini söyleyebilir. Hem yayımcıların yayın özgürlüğüne hem de okuyucunun özgürlüğüne sansür koyan bu zihniyet hala nasıl kendini savunabilir doğrusu merak ediyoruz. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com