Yaşamın nasıl oluştuğuna dair ipuçları

Yaşamın nasıl oluştuğuna dair ipuçları
Dünya'nın derinliklerinde yaşamın nasıl oluştuğuna dair ipuçları verebilecek küçük kurtçuklar ve 'zombi mikroplar' olduğu belirtildi.

Amerikalı bir grup bilim insanı Dünya'nın derinliklerine dair gizemi çözmeye yakın olduklarını açıkladı. Derin Karbon Gözlemevi'nden Robert Hazen "Orası şaşırtıcı yeni dünya" değerlendirmesini yaptı. Yaklaşık 10 yıl önce 500 milyon dolarla kurulan Derin Karbon Gözlemevi projesi gezegenimizdeki karbon üzerinde araştırma yapıyor. Hayat için elzem olan karbon petrolden elmasa her şeyde bulunuyor.

Hazen dokuz ülkeden 50'den fazla uzmanla birlikte yazdıkları kitabı değerlendirirken "Mikrobiyal biyosfer 10 km, belki 20 kilometre aşağıda iniyor olabilir" dedi. Hazen Çin'in Songliao havzasının 6 km altına kazılarla çıkarılan taşların mikroplarla kaplı olduğu bildirdi. Ve Güney Afrika'da bir maden ocağında 1.3 km derinlikte çıkarılan taşlarda kurtçuklara rastlandı.

Yerin derinliklerinde bulunan tek hücreli bu mikroplar yaşaması için su ve besine ihtiyaç duduyorlar. Oksijene gereksinim duymuyorlar. Amonyak veya sülfür ile yaşamlarını sürdürebiliyor.

700 sayfalık kitapta, mikropların yerin karanlıklarında yiyeceksiz bir ortamda çok yavaş yaşadıkları ifade ediliyor. Dünya'da Karbon adlı kitapta uzmanlar yerin derinliklerinde yaşayabilen, gelişebilen ve aşırı derecede yavaş bir şekilde çoğalan veya bölünmek için on milyonlarca yıl gerektiren mikropların olduğu kaydedildi.

Washington DC'deki Carnegie Ensitiüsü'nde de çalışan Dr. Hazen "Bilim insanları bu proje üzerinde çalışıyor. 2009'da başladılar. Dünya'da yaşamın kaynağının nasıl oluştuğuna dair verilere bu mikroplar sayesinde ulaşabiliriz" dedi.

Bilim insanları yaşamın kaynağını öğrenmek için göktaşlarını ve volkanik patlamalardan da yararlanmaya çalışıyor.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com