Yaşanan Kazalar ''İş Cinayetidir''

Yaşanan Kazalar ''İş Cinayetidir''
Türkiye'de yaklaşık olarak işsizliğin %20'ler seviyelerinde olduğunu vurgulayan EĞİTİM-SEN Kütahya temsilciliği yetkilileri, işsizliğin Türkiye'nin en büyük sorunu olduğunu belirtti.

Türkiye'de yaklaşık olarak işsizliğin %20'ler seviyelerinde olduğunu vurgulayan EĞİTİM-SEN Kütahya temsilciliği yetkilileri, işsizliğin Türkiye'nin en büyük sorunu olduğunu belirtti.
İşsizliği resmi rakamlarla açıklayan EĞİTİM-SEN bu soruna hükümetin bir an önce çözüm bulması gerektiği vurgulandı. Son günlerde yaşanan iş kazalarının, ihmâlkarlık sonucu iş cinayetlerine dönüştüğünü ifade eden yetkililer, bu iş cinayetlerin bir an önce durdurulması gerektiğini istediler. EĞİTİM-SEN Kütahya temsilciliği yetkilileri Türkiye'de işsizliği korkunç boyutlara ulaştığını hatırlatarak, çalışan insanların bile dünya şartlalarında açlık sınırı altında yaşam mücadelesi verdiklerini açıkladılar. Bununla birlikte açlık ve yoksulluğun giderek artış gösterdiğine dikkat çeken yetkililer, Türkiye'de denetleyici kurumların yetersiz ve donanımsız olduklarını öne sürdüler.
Madencilik iş kolunun ağır ve riskli bir iş olduğuna değinen yetkililer hükümettin planları hakkında çarpıcı iddialar öne sürdüler:'' Siyasi iktidar ısrarla bu işleri özel sektör eliyle yürütmek istiyor. Ayrıca varolan kamu kuruluşlarını taşeronlaştırma, özelleştirme yoluyla da özel şirketlere aktarmaya çalışıyor. Siyasi iktidar o kadar ileri gitmektedir ki denetleme işlerini de özel şirketlere vermeye çalışıyor. Siyasi iktidar işçi sağlığı, işçi güvenliği olmayan, iş güvencesiz ucuz işgücü ve örgütsüz çalışma hayatı dayatmakta, yasaları çalışanlar aleyhine düzenlemektedir.''
EĞİTİM-SEN yetkilileri, bu nedenle Türkiye'de iş kazalarının ilk sıralardaki yerini koruduğunu vurgulayarak, bu ihmalkarlıklardan ötürü grizu patlamasında 13 madencinin hayatını kaybettğini tekrar hatırlatılar.
Çeşitli gerekçeleri, çeşitli senaryoları, kader, mukadderat gibi manevi, dinsel savunuları yetkili yetkisiz ağızlardan sık sık duyduklarını vurgulayan yetkililer, bu tür davranışların insanları işsizlikten ve ölümlerden kurataramadığını da vurguladılar.
EĞİTİM-SEN yetklilileri Türkiye'de yaşanan iş kazalarının normal kaza olmadığını bu kazaların ihmâlkarlıklar sonucunda işlenen birer cineyet olduğunu dile getirerek ilginç açıklamarda bulundular:'' Yine Bakanlık ve yetkililer bilmiyorduk, duymadık, denetledik, araştırıyoruz, soruşturuyoruz, gereğini yapacağız gibi alışılmış laflar edecekler. Hedefi yine saptıracaklar.
Bu ölümler kader değildir. Bunlar iş cinayetleridir''.
Yaşanan iş kazalarının sorumlusunun patronlar ve patronların çıkarlarını koruyan siyasi iktidar olduğunu iddia eden yetkililer, son olarak bu iş cinayetlerinin bir an önce durdurulması gerektiğini söylediler.(M:AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com