"Yaşananlar Kürt Devleti kurmanın ön adımı"

"Yaşananlar Kürt Devleti kurmanın ön adımı"
Suriye’nin Türk keşif uçağını vurmasıyla birlikte başlayan süreç, ABD’li yazar ve tarihçi Griffin Tarpley’in olaydan aylar önce verdiği röportajı akıllara getirdi.

Tarpley, İran devlet kanalı Press TV’ye mart ayında verdiği röportajda “ABD’nin Türkiye ve Suriye’yi karşı karşıya getirme çabasında olduğunu” vurgulamış ve ABD tarafından Türkiye ile Suriye arasında savaş seneryolarının oluşturulduğunu ifade etmişti.

“Associated Press, Reuters ve Washington Post'tan gelen raporlara bakıyorum, hepsinde de nükleer maddelerin kontrolü üzerine Güney Kore'de yapılan konferansta Obama ve Erdoğan arasında bir görüşme yapıldığı ve bu yönde bir anlaşmaya varıldığı iddia ediliyor” diyen Tarpley, bunun Suriye’nin bir bölümünü işgal etmek anlamına gelen bir savaş eylemi olduğunun altını çiziyor.

TÜRKÇE ALT YAZILI RÖPORTAJI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

Bugün yaşananları net bir şekilde ortaya koyan Tarpley’in işte PressTV’ye verdiği röportajdan satır başları;
“Buradaki anafikir, toplamış oldukları NATO destekli ölüm mangaları, onların yoldaşları, kaçaklar, paralı askerler ve diğerlerinin daha sonra bu tampon bölgeyi kullanarak Suriye'ye karşı daha ileri hareketlerde bulunabilmelerini sağlamaktır. Ancak bunu yaparsanız, doğal olarak çizgiyi ileri taşımız olursunuz.

Burası cephe hattı haline gelir ve eğer Suriyeliler karşı ateş açarlarsa, Türk askerine ateş ediyor olacaklardır. Yani bu savaşa doğru atılan büyük bir adımdır.Belki otomatikman değil ama yolun bir iki adım ötesinde savaşı görebilirsiniz.”

KÜRTLER ARASINDA İSYAN HAREKETİ BAŞLAYACAK
Türkiye’nin bu tür senaryolara alet olmaması gerektiğini söyleyen Tarpley, “Kendi içlerinde, İslami siyasi partiler ve laik generaller arasında bir ayrışma mevcut. Ancak bunun ötesinde, nüfuslarının yüzde 25'i Kürt. Şimdi, eğer Suriye dağılır ve NATO tarafından saldırıya uğrarsa, Kürtler arasında bir isyan hareketi başlayarak Türkiye'ye sıçrayacak ve Türkiye bu isyanın en büyük hedefi haline gelecektir.”

KÜRT DEVLETİ KURULMASININ ADIMI MI?
PressTV’nin “Çoğu asinin Kürt kökenli olması nedeniyle bazı eleştirilerde ABD işgali sonrası Irak Kürdistan bölgesindeki özerk yapı ile şu anda Suriye'de olanlar arasındaki parallellikler kuruluyor. Siz de bunun bölgede ABD yanlısı bir Kürt devleti kurulmasının ikinci adımı olduğuna katılıyor musunuz?” sorusuna; “Eğer Kuzey Irak'ta Kuzey Suriye'de fiili bir Kürt varlığı oluşturursanız, Türkiye'deki Kürtlerde bu oluşuma katılmak için bir çekim oluşacaktır. İran'ı söylemiyorum bile. İşte bu açıdan bakınca emperyalistlerin hedefinin ne olduğunu görebilirsiniz” şeklinde cevap veren Tarpley, Obama-Clinton ikilisinin yenilginin dişleri arasından bir şeyler kurtarabilmek ümidiyle ellerinde ne kaldıysa ortaya sürdüklerini ifade ediyor.

“AMAÇ: TÜRKİYE’Yİ DE YOK ETMEK”
Bunu Türklerin zararı pahasına yaptıklarını söyleyen Tarpley, “Buna ‘sorumluluğu başkasına atmak’ denir. Burada aslında, Türkiye’yi Suriye ve muhtemelen başka bazı ülkelere karşı kullanarak hepsini birden yok etmek amaçlanmaktadır. Bu iş, Zbigniew Brzezinski'nin ünlü olduğu konulardan. ABD'yi Suriye yada İran gibi diğer ülkelere saldırtmayın, bunun yerine Türkiye'yi kullanın. Siz de sonradan tüm olaya arabuluculuk edin. Bu şekilde müdahil olan tüm tarafları yok edebilirsiniz ki, emperyalizmin ana hedefi de budur” diyerek ABD’nin gerçek niyetini anlatıyor.

Oyuna gelmeleri durumunda bunun Türkler için ulusal bir intihar olduğu belirten Tarpley, “Atatürk bunu bilirdi. Kürt ve Türk Liderleri Atatürkü küçümsüyorlar. Oysa ki onun bilgeliğini takip etselerdi bu durumda olmazlardı!” sözleriyle Türkiye’yi uyarıyor. (SANSURSUZHABER.COM)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com