Yaşar Kemal Legion d'Honneur nişanını aldı

Yaşar Kemal Legion d'Honneur nişanını aldı
Ünlü edebiyatçı Yaşar Kemal, ''Umut, insanoğlunun sahip olduğu en büyük değerlerden biridir. Ben hep umudun türküsünü söylemeye çalıştım'' dedi.

 

Yaşar Kemal, daha önce Atatürk, İnan Kıraç, Murat Karayalçın, İhsan Doğramacı ve Güler Sabancı gibi isimlere layık görülen, alanlarında başarı göstermiş cumhurbaşkanı, başbakan, iş adamları ve sanatçılara takdim edilen ''Grand Officier dans L'ordre national de la Legion d'Honneur'' adlı, Fransa'nın en yüksek rütbeli onur nişanını aldı. 
 
Fransız Büyükelçiliğince Beyoğlu'ndaki Fransız Sarayı'nda düzenlenen törende Kemal'e, edebiyat alanında azınlık hakları, kültürel çeşitlilik ve kültürler arası diyaloğu yüreklilikle savunmasından ötürü layık görülen nişanı, Fransa Cumhurbaşkanı adına Legion d'Honneur Büyük Şansölyesi Orgeneral Jean-Louis Georgelin takdim etti. 
 
Törende konuşan Yaşar Kemal, özgürlük, eşitlik ve kardeşliğin tüm insanlığın ortak özlemi olduğunu belirterek, ''AB, farklı kültürlerin, farklı birikimlerin ülkelerin zenginliği olduğunu gören ve üstüne titreyen bir barış birliği olarak yola çıkmıştı. AB'nin düşünce temellerinde Fransa vardır'' dedi. 
 
Birçok sanatçı gibi kendisinin de dünyayı güzelliğin kurtaracağına inandığını ifade eden Kemal, ''Bakıyorum yanım, yörem cehennem. Gerçekten şu sanat dedikleri, hele bugünlerde ne işe yarıyor- 'Benim emeklerim boşuna değil mi-' diye soruyorum kendime. Bugün dünyamız şimdiye kadar yaşamadığımız yeni olanaklarla ve de yeni olanaksızlıklarla karmakarışık olmuş. Kimi ülkelerde kan gövdeyi götürüyor, insanoğlunun en büyük utancı olan savaşlar sürüyor. Daha büyük bir utanç olan açlık sürüyor. İnsanın aşağılanması, insanın insanı sömürmesi sürüyor. Bütün dünyamız tükeniyor'' şeklinde konuştu. 
 
Kemal, her sanat alanının birinci işinin başkaldırı olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
''Sanat, insanları yalana, zulme, bitip tükenmeyen anlamsız savaşlara, bütün kötülüklere karşı uyarır. Ben bugün de umuduma sıkı sıkıya sarılıyorum. İnsanlığın yarattığı insanı insan yapan kültürleri insanın elinden almaya kimsenin gücü yetmez. 21. yüzyılda insanoğlu doğayı yeniden yaratacak, insanlık değerlerini geliştirecek, insan haklarını eksiksiz sağlayacaktır. Fransa'nın aydınlarının, sanatçılarının da yeniden yaşadıkları yüzyıla damgalarını vuracaklarına, insanlığın yarattığı insanı insan yapan değerleri yücelteceklerine inanıyorum.'' (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com