'Yaşayan İnsan Hazinesi' ödülü aldı

'Yaşayan İnsan Hazinesi' ödülü aldı
UNESCO'nun yürüttüğü kültürel miras çalışmalarının bir ürünü olarak ortaya çıkan ''Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi'' kapsamında, 2008 yılı için Türkiye'den ''Yaşayan İnsan Hazinesi'' ödülü verilen 7 sanatçıdan biri olan Kütah

UNESCO'nun yürüttüğü kültürel miras çalışmalarının bir ürünü olarak ortaya çıkan ''Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi'' kapsamında, 2008 yılı için Türkiye'den ''Yaşayan İnsan Hazinesi'' ödülü verilen 7 sanatçıdan biri olan Kütahyalı çini ustası Sıtkı Olçar, ''Çinicilikte kendi yolunu çizerek ekolünü belirleyen form ve eserler yapmaya çalıştığını, bunun da yurt içi ve yurt dışındaki sanatseverlerin dikkatini iyi şekilde çektiğini'' söyledi.
Olçar, yaptığı açıklamada, UNESCO tarafından 2003'te kabul edilen, Türkiye'nin de 2006'da taraf olduğu ''Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi'' kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2008 yılı için belirlenen 7 sanatçıdan biri olduğunu ve ödülünün 14 Ocakta İstanbul'da düzenlenen törende aldığını anımsattı.
Bakanlığın, Yaşayan İnsan Hazineleri listesine alacağı sanatçıları, ''kişinin ustalığını 10 yıldır icra ediyor olması, sanatını usta-çırak ilişkisiyle öğrenmiş olması, konusunda ender bulunan bilgiye sahip bulunması, kişi veya grubun yaptığı işe kendisini adamış olması, bilgi ve becerilerini geliştirme yeteneği ile çırağa aktarma becerisi bulunması'' ölçütleriyle değerlendirdiğini belirten Olçar, ödüllendirilmesinden büyük mutluluk duyduğunu bildirdi.
Kütahya'da 37 yıldır çinicilikle uğraştığını dile getiren Olçar, ''Bu ödül benim için gurur verici. Benim asıl ustam Kütahya'dır. Ustama olan sevgim ve saygım beni buralara kadar getirdi. Hayatım boyunca beni hep destekleyen hayat arkadaşım eşime de bu ödülü ithaf ediyorum'' dedi.
Olçar, ödülü almasından dolayı Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç'un mektup, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay'ın telgraf göndererek kendisini kutladığını kaydetti.
-''ÇİNİNİN PİCASSO'SU'' OLARAK TANINIYOR-
Sıtkı Olçar, Almanya'da yayımlanan Der Spiegel dergisinin 2007'deki bir sayısında ''Çininin Picasso'su'' olarak tanıtıldı.
Kendine özgü yöntemlerle oluşturduğu eserlerini dünyanın pek çok ülkesinde açtığı sergilerde sunarak bir bakıma Türkiye'nin turizm elçiliğini de yapan Olçar, ABD'lilerin Kütahya'da termik santral yapımı için kurdukları şirkette çalışırken çini sanatına yönelmeye karar verdiğini anlattı.
O dönem işten arta kalan zamanlarda çini sattığını belirten Olçar, 1973'de kurduğu ''Osmanlı Çini'' adlı küçük atölyede üretim faaliyetine başladığını anımsatarak, şöyle konuştu:
''İlk yıllarda çinicilikle ilgili fazla bilgi sahibi değildim. Eski ve yeni ustalardan elde edindiğim deneyimler bana yol gösterdi. Sanatımın ilk yıllarında Kütahya ve İznik çinilerinin mavi-beyaz renklerini kullanarak imitasyon ürünler yaptım. Eskiden bu renkleri kullanan usta sayısı fazla olmadığından bu garip karşılandı. Çini ustalığı yaptığım 37 yılda alışılmışın dışına çıkarak pek çok şeyi denedim. Semerkant, Buhara gibi Orta Asya şehirlerindeki çini yurtlarında yapılan eserleri Kütahya'ya taşıdım. Çinicilikte kendi yolumu çizerek ekolümü belirleyen form ve eserler yapmaya çalışıyorum, bu da yurt içi ve yurt dışındaki sanatseverlerin dikkatini iyi şekilde çekiyor.''
Yurt dışında 60'ı aşkın sergi açtığını ifade eden Olçar, tarihi olay ve mekanların çiniye uygulanmasının özellikle gençlere tarih bilincinin öğretilmesi bakımından önemli olduğunu bildirdi.
Olçar, eserlerini el yazısıyla ''Sıtkı'' olarak işaretlediğini hatırlatarak, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) fuayesi, Koç Holding'in Talia Oteli ve Fethiye'deki Ece Saray Oteli'nin lobileri ile İhsan Doğramacı'nın evinin de bulunduğu birçok mekanda kendi ürettiği eserlerin yer aldığını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com