Yasin El Kadı niçin korunuyor?

Yasin  El Kadı niçin korunuyor?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile El Kaide ile bağlantılı olduğu iddia edilen Yasin El Kadı arasındaki ilişkinin boyutu ne?

Büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ve devamındaki gelişmelerle AKP Hükümeti’nin yargıya, polise, medyaya baskı yolunu yasal dayanaklarla normalmiş gibi göstermeye çalışan tavrını şaşkınlık ve tepkiyle izlesek de buz dağının görünmeyen kısımlarına da bakmakta fayda var.

Türkiye gündemi, sıcak gelişmeler (skandal gelişmeler) ile sürekli meşgul edilirken neler ört bas ediliyor bakmakta yarar var.

Yasin El Kadı, BM (Birleşmiş Milletler) terör listesinde El Kaide terör örgütüne para kaynağı sağladığı gerekçesiyle aranan bir isimken Türkiye’ye 8 ay içerisinde bilinen 4 defa Başbakanlık korumaları aracılığıyla elini kolunu sallayarak giriş çıkış yaparken, elleri kolları para dolu çantalarla çıktığı da ayrıca belirtiliyor.

Uluslararası medyada ve BM kendi açıklamalarında yazılı ve görüntülü kayıtların (delillerin) olduğu çok net ifade edilmişti.

AKP’li üç Bakan’ın , Bakan çocuklarının, ünlü işadamlarının, AKP’ye yandaşlık yapanların vs. büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarının daha ucu kimlere gideceği izlenirken sahnede dünya çapında aranan ve terör listesinde olan bir isim çıkıyor: Suudi milyarder işadamı Yasin El Kadı.

Terör listesinde bulunduğu yıllarda Türkiye’ye rahat bir şekilde gelerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile görüştüğü iddiaları yeniden tartışma konusu.Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ikinci dalgasında adı geçen isimler arasında da tesadüfe bakın ki Başbakan Erdoğan’ın ‘’aile dostumdur’’ dediği Suudi milyarder işadamı Yasin El Kadı’nın da isimi geçiyor. El Kadı’nın isminin dava dosyasında geçmesiyle soruşturma Bilal Erdoğan’a da uzanmıştı. 3 Ocak’ta ifade vermeye çağrılan Bilal Erdoğan savcılığa gitmediği gibi, soruşturmayı yöneten savcı Muammer Akkaş’tan da dava dosyası alınmıştı.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan daha 2006 yılında terör suçlamaları karşısında el-Kadı’ya destek çıkmış ve 4 Ocak’ta Dolmabahçe’de gazetecilerle yapılan toplantıda da Yasin El Kadı'ya ilgili olarak "Türkiye'yi seven, dindar, yatırım yapmak isteyen Suudlu bir işadamı" dediği aktarılmıştı. Bu toplantıyla ilgili olarak Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila’nın aktardıklarına göre, Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve damadıyla (Berat Albayrak) ilgili iddiaların doğru olmadığını ve her ikisinin de devletle bir işlerinin olmadığını belirtti. Bila, Erdoğan’ın toplantıda söyledikleriyle ilgili şunları aktardı: “Başbakan, Bilal Erdoğan'ın El Kadı ile görüşmesinin normal olması gerektiğini, çünkü aile dostları olduğunu, El Kadı'nın bir terörist olmadığını, kendisiyle ilgili iddialara ilişkin uluslararası mahkemelerde beraat ettiğini, uluslararası seyahat yasağının kaldırıldığını Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen bir Suud iş adamı olduğunu belirtti. Bununla görüşmesinde hukuki bir sakınca olmadığını da belirttikten sonra 'Eğer Başbakan'ın oğlu veya damadıysanız, Türkiye'de bir iş yapamayacak mısınız?' diye bir soruyla eleştirel bir yaklaşım ortaya koydu."Deutsche Welle Türkçe’ye konuşan CHP Milletvekili Uğur Bayraktutan, El Kadı’nın yasadışı yollardan Türkiye’de bulunduğunu, ortada bunu kanıtlayan fotoğrafların olduğunu vurguladı. Teröre malî destek sağladığı zannıyla BM’nin kara listesinde yer aldığı dönemde El Kadı’nın birkaç kez Türkiye’ye geldiğini belirten Bayraktutan, El Kadı’nın Başbakanlık korumaları tarafından korunduğu iddialarına da dikkat çekti.Bayraktutan,TBMM Başkanlığı’na Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.Bayraktutan soru önergesinde, "Ulusal basına yansıyan haberlerde adı uluslararası terör listelerinde geçen El Kadı'nın Türkiye’ye girmesi yasakken, defalarca ülkeye giriş yaptığı öne sürülüyor. Yasin El Kadı ile Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın bir otel lobisinde buluştuğu yönündeki fotoğraf da sosyal medyanın gündemine bomba gibi düştü” ifadelerine yer vererek, Başbakan Erdoğan'a şu soruları sordu:"1- Adı uluslararası terör listelerinde geçen El Kadı ile oğlunuzun görüştüğü iddiaları doğru mudur?,

2- Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakan’ı olarak bu durumu doğru buluyor musunuz? Nasıl yorumluyorsunuz?,

3- Yurda girişi yasak olmasına rağmen İstanbul’da bir otelin lobisinde görüntülen El Kadı‘nın Başbakanlık korumalarının yardımı ile ülkemize girdiği iddiaları doğru mudur?"MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, Yasin El Kadı'nın Başbakanlık koruma araçlarıyla korunduğunu ifade ederek, "Yasin El Kadı, uçağına binerken bu koruma araçlarında ne getirip ne götürüyordu? Ne saklanıyordu?" sorusunu yöneltmişti.

11 Eylül ABD saldırıları sonrasında Yasin El Kadı’nın terör örgütü El Kaide’nin, para kasası olması nedeniyle BM Güvenlik Konseyi kararıyla kara listeye alınmış ve ABD ile AB (Avrupa Birliği) tarafından mal varlığı dondurulmuştu.

ABD yönetimi El Kadı’yı daha önce kurduğu Muvaffak Vakfı aracılığıyla El Kaide’ye maddi destek sağlamakla suçlamıştı. Söz konusu vakfı 11 Eylül saldırılarından önce kapattığını belirterek yaptırımlara itiraz eden El Kadı, geçen yıl BM’nin kara listesinden çıkarılmıştı. Avrupa Adalet Divanı da, temmuz ayında El Kadı’nın terör faaliyetlerini finanse ettiği konusunda yeterli delil sunulmamasından hareketle malvarlığının dondurulması kararının gayrimeşru olduğuna hükmetmişti.

‘’Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim’’ diye atalarımız boşuna söz söylememişler. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com