"Yaşlılarımız bizim en kıymetli hazinelerimizdir"

Yaşlılarımız bizim en kıymetli hazinelerimizdir
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam: "Ülkemizin dört bir yanına yayılmış huzurevlerimizde sosyal güvencesi olan ya da olmayan tüm yaşlılarımıza hizmet veriyoruz"

TRABZON (AA) - ZAFER SEL - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Türkiye'nin dört bir yanına yayılmış huzurevlerinde sosyal güvencesi olan ya da olmayan tüm yaşlılara hizmet verdiklerini belirtti.

İslam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, büyüklerine, anne ve babalarına hizmeti, onların ihtiyaçlarının karşılanması için gösterilen gayreti, ibadet kabul eden bir medeniyetin temsilcileri olduklarını ifade etti. 

Bakanlık olarak kurumsal bakımdan yerinde desteğe geçişe büyük önem verdiklerini vurgulayan İslam, şöyle devam etti:

"Amacımız vatandaşlarımızın kimseye muhtaç olmadan hayatını en kaliteli şekilde sürdürmesini sağlamaktır. Söz konusu geçiş sürecinde evde bakım aylığı uygulamasını da aksatılmadan devam etmesini sağlayacağız. Evde bakım ücreti alan yaşlı sayımız yaklaşık 140 bin 812'dir. Böylece bakıma ihtiyaç duyan yaşlımıza ihtiyacı olan bakımı kendi sıcak aile ortamlarında verilmesi sağlandı ancak olumsuz şartlar yaşandığında da devletin merhamet ve şefkatle uzanan elinin yanı başında olduğunu, devlet kurumlarının sığınılacak bir liman olduğunu unutmamasıdır. Darülaceze ve benzeri kurumlarımız toplumsal dayanışma ve kaynaşmanın gerçekleştirilmesini sağlayan en canlı tablolardır. Ülkemizin dört bir yanına yayılmış huzurevlerimizde sosyal güvencesi olan ya da olmayan tüm yaşlılarımıza hizmet veriyoruz."

Bakan İslam, 2002 yılında 63 huzurevi, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde 4 bin 952 yaşlıya hizmet verildiğini anımsatarak, "2013 yılı itibariyle ülke genelinde 321 huzurevinde toplam 20 bin 838 yaşlımız hizmet almaktadır. 12 gündüzlü bakım hizmeti merkezi ile bu rakam 23 bin 190'a ulaşmaktadır" dedi.

Yeni yaklaşımlarında kurum-yoğun hizmet anlayışından vazgeçilerek, kurumsal bakımın yerini evde destek, evde bakım ve mobil hizmet anlayışının aldığını belirten İslam, şunları söyledi:

"Kişiyi yerinde desteklerken eğer varsa kendi evinde her türlü bakım hizmetinin sunulmasına yönelik çalışmalarımız ağırlık kazanıyor. Bu hizmetlerin evde bakım modelleri ile kendi sosyal çevrelerinde, daha çok da aile destek hizmetleri biçiminde sosyal hizmetlerle, aile bütünlüğü korunarak verilmesini amaçlıyoruz. Yürüttüğümüz tüm hizmetlerde, yaşlılarımızın hayatlarını, aile ortamında, öncelikle bulundukları varsa kendi evlerinde, yoksa yakınlarının yanın o da yoksa kendi evlerine en yakın sıcaklıkta oluşturulacak ortamlarda yaşamalarını hedefliyoruz. Yaşlılarımızın, ulu çınarlarımızın, sağlık, huzur ve güven içinde yaşamalarını sağlamayı, toplum içinde kendi kendilerini idare edebilmelerine, üretken ve saygın şekilde mutlu yaşam sürdürmelerine ortam hazırlamayı ve ihtiyaç duydukların her noktada ellerinden tutmayı hedefliyoruz. Yaşlılarımız bizim en kıymetli hazinelerimizdir."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com