YAŞ’ta “28 Şubat” krizine doğru…

YAŞ’ta “28 Şubat” krizine doğru…
YAŞ çalışmalarına 28 Şubat iddianamesinin damga vurması bekleniyor.

28 Şubat Davası ile ilgili hazırlanan iddianame, Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) çalışmalarına damgasını vuracak. Mahkemeye sunulan iddianameye girmeyen, ancak “şüpheli” sıfatıyla soruşturması süren 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, teamüllere göre 1-4 Ağustos tarihleri arasında yapılacak YAŞ toplantısında Jandarma Genel Komutanı olacak. Ancak hükümetin bu atamaya karşı çıkabileceği dile getiriliyor.
 
Balyoz Davası nedeniyle ilk ciddi krizin yaşandığı 2010 yılı YAŞ toplantısında korgenerallikten orgeneralliğe terfi eden Orgeneral Ataman, bu sene görev süresinin son yılına en kıdemli orgeneral olarak giriyor.
 
1 yıl 3. Ordu Komutanlığı yaptıktan sonra, 2011 yılında 1. Ordu Komutanlığı’na atanan Ataman’ın, teamüllere göre Orgeneral Bekir Kalyoncu’dan boşalacak Jandarma Genel Komutanlığı’na atanması gerekiyor. Ancak Ataman’ın 28 Şubat soruşturmasında şüpheli olarak dosyasının ayrılması bu atamayı etkileyebilir.
 
Hükümetin Ataman’ın Jandarma Genel Komutanlığı’nın başına geçmesine karşı çıkması durumunda, 2010 yılında Ataman’ın ardından ikinci sırada orgeneralliğe terfi eden EDOK Komutanı Servet Yörük, bu makama getirilecek. Hükümet, Ataman’ı, 28 Şubat soruşturması kapsamında tutuksuz yargılanacak olan emekli Orgeneral Aslan Güner yerine 1. Ordu Komutanlığı’na atamıştı.
 
Teammüllere göre Güner 1. Ordu Komutanı olması gerekirken, Harp Akademileri Komutanlığı’na verilmiş, kendisinden 2 yıl kıdemsiz olan Ataman ise hükümetin isteği üzerine 1. Ordu Komutanlığı’na getirilmişti. Şimdi, Ataman’ı Güner’in yerine 1. Ordu Komutanlığı’na atayan hükümetin tavrı merakla bekleniyor. (CTK)
 
Cumhuriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com