YAŞ'ta Bitmeyen Senaryolar!

YAŞ'ta Bitmeyen Senaryolar!
YAŞ'taki atama krizinin aşılamaması durumunda, Genelkurmay Başkanı olması beklenen Orgeneral Işık Koşaner'in de emekliliği gündeme gelecek..

Atamalar 30 Ağustos'a kadar yapılmazsa 1945 doğumlu Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki iki yılını doldurduğu için emekliye ayrılabilecek. Böylece TSK'nın en kıdemli orgenerali Necdet Özel önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı, ardından da Genelkurmay Başkanlığı'na atanacak...

Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un atama krizini masaya yatırdıkları gece zirvesinin ardından bir açıklama gelmemesi, Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı koltuğuna oturacak komutanlar konusunda tam bir mutabakatın sağlanamadığını gösterdi. Zirvenin, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Balyoz davası sanığı olan aralarında muvazzaf subayların da bulunduğu 101 kişi hakkındaki yakalama emrini kaldırmasından yaklaşık bir saat sonra yapılması, kulislerde "krizde yumuşama olduğu" havasını yaratmıştı.

Kulislerdeki senaryolar

Fakat gece zirvesini değerlendiren askeri kaynaklar, "Mutabakat sağlansaydı açıklama gelirdi" yorumunda bulundu. Askerin, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanmasına Köşk ve Hükümetin karşı çıktığı 1. Ordu Komutanı Org. Hasan Iğsız'da ısrarcı olması, "Komutanlar emekliliğe mi koşuyor?" yorumlarına neden oldu. Krizin aşılamamasına bağlı olarak da kulislerde, Başbakan Erdoğan'ın 'B' planının 2. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel olduğu konuşulmaya başlandı. İşte kulislerdeki senaryolar...

Işık emeklilik dilekçesini geri çekerse

Org. Atilla Işık, Jandarma Genel Komutanlığı görevinde süresini doldurması nedeniyle 30 Ağustos'ta emekli olacaktı. Ancak yaş haddini doldurmasına 1 yıl daha bulunduğu için Iğsız'ın yerine 1 yıllığına Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması gündeme gelmişti. Org. Işık'ın emeklilik dilekçesini vermesi, TSK'daki atama hiyerarşisinde de hesapları alt üst etti. Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturması beklenen Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Işık Koşaner'in istemesi halinde Köşk ve Hükümetin sıcak baktığı Org. Işık'ın emeklilik istemini geri çekip, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na sıcak bakabileceği belirtiliyor.

Iğsız devre dışı kalırsa

Bu durumda YAŞ'ı kilitleyen isim olan Org. Hasan Iğsız, Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ ile birlikte 30 Ağustos'ta emekli olacak. Böylece Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atamalar gerçekleşerek, kriz aşılmış olacak. TSK'nın direnmesi ve Işık'ın emeklilik isteminde geri adım atmaması halinde ise TSK'daki teamüllere göre, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na kıdemli orgenerallerden biri atanacak. Org. Iğsız'ın devre dışı bırakılması ve Org. Işık'ın emekliliğini istemesinin ardından en kıdemli isim olarak Jandarma Genel Komutanlığı'na atanan 2. Ordu Komutanı Org. Necdet Özel'in adı ön plana çıkıyor.

Kriz aşılırsa Işık Koşaner

Jandarma'da birkaç gün görev yaptıktan sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması mümkün olan Org. Özel'e, bu formülün işletilmesi durumunda ise 2013'te Genelkurmay Başkanı olması yolu kapanıyor. Çünkü Genelkurmay Başkanlığı'na atanması beklenen Org. Işık Koşaner, bu görevi 3 yıl yürütecek. Kuvvet komutanlığında görev süresi iki yıl olduğu için Org. Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı olması durumunda iki yıl sonra emekli olacak.

Kriz aşılmazsa Necdet Özel

Ama krizin sürmesi durumunda, Genelkurmay Başkanı olması beklenen Koşaner'in dahi emekliliği gündeme gelebilecek. 1945 doğumlu olan Org. Koşaner'in, 30 Ağustos'a kadar ataması yapılmazsa Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki iki yılını doldurduğu için Koşaner de emekliye sevk edilebilecek. Bu durumda Genelkurmay Başkanlığı için Necdet Özel'in adı gündeme gelebilecek. Koşaner de emekli olursa, İlker Başbuğ, Atilla Işık ve Hasan Iğsız'la birlikte TSK'da 4 orgeneral emekliye ayrılmış olacak.

Özal formülü

1987 yılında da dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Üruğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Necdet Öztorun'un yerine gelmesi için 30 Ağustos'u beklemeden 2 Haziran'da emekliliğini istemişti. Ancak dönemin Başbaşkanı Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Evren'in de onayını alarak sürpriz bir şekilde Öztorun'u da emekliye sevk etti. Böylece sadece 22 gün Kara Kuvvetleri Komutanlığı yapan Necip Torumtay, Genel kurmay Başkanlığı'na atanmış oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com