"Yatırımlar devam ediyor"

"Yatırımlar devam ediyor"
Kütahya Porselen A.Ş. Genel Müdürü Rüştü Düver, DPÜ Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu öğrencileriyle bir araya geldiği söyleşide bir öğrencinin, “Gürallar Kütahya'ya artık niçin yatırım yapmıyor sorusu üzerine” çarpıcı açıklamalarda bulund

Kütahya Porselen A.Ş. Genel Müdürü Rüştü Düver, DPÜ Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu öğrencileriyle bir araya geldiği söyleşide bir öğrencinin, “Gürallar Kütahya'ya artık niçin yatırım yapmıyor sorusu üzerine” çarpıcı açıklamalarda bulundu ve sürekli olarak elemana ihtiyaç duyduklaranı söyledi.
Kütahya Porselenin ilk porselen fabrikalarından biri olduğunu kaydeden Düver, porselenin Türkiye'nin ihtiyacı olan bir ürün olduğunu, Kütahya Porselen'in kurulduğu döneme kadar İstanbul Porselen fabrikasından başka fabrika olmadığını, ihtiyaç duyulan ürünlerin ithal edildiğini söyleyen Düver, Kütahya Porselenin geçmiş dönem yanlış politikalarına değinerek, 1980'li yıllarda yüzde 5 ile Türk parası ile kredi almak mümkünken, yüzde 14,5 ile döviz kredisi alındığını örnek olarak gösterdi ve yanlış alınan kredilerden ve yönetim anlayışlarından dolayı şirketin o dönemlerde kapanma noktasına geldiğini ifade etti.
Düver, “Kalite bizim gibi üretim yapan fabrikalarda en önemli faktördür. 1978-1979'larda fabrikamızın üretim kalitesi yüzde 60-65'lerdeydi. Bugün üretim kalitemizi 90'lara çıkardık. Çünkü kalite demek verimlilik demek. Kalitemizi artırarak verimliliğimizi artırdık, maliyetleri aşağıya çektik ve karlılığımızı artırdık. O dönemlerde onların yapabileceği her şeyi iyi gördüm, yöneticilerin nasıl kandırıldığını gördüm” şeklinde konuşarak, 1980'li yıllarda yapılan bazı yönetim yanlışlarına da değindi.
Düver, şirketin yönetiminin Gürallar'a geçmesinden sonra aynı fabrika, aynı araç gereç ve çalışanlarla ama değişen üretim ve yönetim anlayışıyla üretimde, verimlilikte ve karlılıkta büyük artışlar gerçekleştirildiğini, bugünkü duruma geldiğini, birçok yatırıma imza atıldığını, Güral ailesinin Kütahya Porselen le birlikte çok şeyler öğrendiğini, Kütahya Porselenin Güralların amiral gemisi olduğunu söyledi.

'YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR'
Düver, Kütahya'ya Güral ailesi tarafından birçok yatırımlar yapıldığını, yurt dışından bazı fabrikaların markasıyla, makineleriyle birlikte satın alınarak Kütahya'ya getirildiğini, satın alınan fabrikanın birinin Kütahya Porselen alanında diğerinin ise OSB'de üretime geçirildiğini ancak bunların basınla paylaşılmadığı için insanlar bizi Kütahya'ya yatırım yapmıyor zannediyorlar diyerek şunları söyledi: “Nafi Beyin birilerine mesaj vermek adına söylediği “biz bundan sonra Kütahya'ya yatırım yapmayacağız” dedikten sonra şu an OSB'de bir porselen fabrikası yaptık bugün orada 300 kişi çalışıyor, yine OSB'de tabakların üzerine dekorlama yapmak üzere bir fabrika yaptık 170 kişi çalışıyor. Biz yine yatırım yapmayacağız dedikten sonra OSB'de bir yeni öğütme tesisi yaptık çalışıyor. Şu anda da OSB'de kapanmış olan eski bir renkli üretim yapan fabrikayı satın aldık, bakımını yapıyoruz yılsonuna kadar o da bitecek ve işletmeye alınacak dolayısıyla biz Kütahya'ya çok yatırım yapıyoruz ama bunun çok kişi farkında değil. Bunun birçok kişinin fark etmesi lazım. Nerden fark etmesi lazım. Devlet kayıtlarını inceleseler bizim nereye ne kadar yatırım yaptığımızı ne kadar işçi çalıştırdığımızı görürler. Her açılan yere Sosyal Güvenlik Kurumunda, Bölge Çalışma Müdürlüğünde ne kadar işçi alındığı belli. Kriz döneminde Kütahya işten çıkartmaların ve işsizliğin en az arttığı il. Biz bu dönemde yaptığımız yatırımlar ve aldığımız işçilerle bu böyle ama maalesef kimse farkında değil. Bizde fark ettirmek için çalışmıyoruz açıkçası.”

“MÜTHİŞ ŞEKİLDE ELEMANA İHTİYACIMIZ VAR”
Genel Müdür Düver, 'Müthiş bir şekilde elamana ihtiyaçları olduğunu ama aradıkları nitelikte eleman bulamadıklarını belirterek, hepinize iş verebilecek durumdayız ama aradığımız niteliklerde olursanız. 4 yıl okuyan biri bilançoyu bilmiyorsa bu kişiyi biz işe alamayız' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com