Yatsenyuk'tan Rusya'ya mesaj

Yatsenyuktan Rusyaya mesaj
Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk:

BRÜKSEL (AA) – Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna konusundaki son gelişmeleri ele almak üzere topladığı olağanüstü nitelikli zirve öncesinde 28 üye ülkenin devlet ve hükümet başkanlarıyla görüş alışverişinde bulunmak üzere Brüksel’e davet edilen Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, soruna barışçıl çözüm bulunacağına inandıklarını aksi takdirde ise ülkelerini korumaya hazır olduklarını söyledi.

Temaslarından sonra düzenlenen basın toplantısında, Kırım’da alınan Rusya’ya bağlanma kararını “gayri meşru” ilan eden Yatsenyuk, referandum kararının da yasal temelden yoksun olduğunu belirterek, “Kırım, Ukrayna’nın ayrılmaz parçasıydı, parçası ve parçası olacak” dedi.

Yaşanan krizin tüm Avrupa’nın krizi olduğunu vurgulayan Yatsenyuk, Rusya’nın tavrının sadece askeri değil aynı zamanda siyasi ve ekonomik etkileri de olduğunu belirterek, “Artık durma zamanı” diye konuştu.

Rusya’ya yeni bir tür işbirliği inşa etme çağrısı yapan Yatsenyuk, “İşbirliğine hazırız ama teslim olmaya ve Rusya’nın emrine girmeye hazır değiliz” dedi.

Rusya’nın dostane davranmadığını belirten Yatsenyuk, “Muhtemelen bunu siz de fark etmişsinizdir. 21. yüzyılda Rus botlarını ve tanklarını görmek kabul edilemez. Bunun sınırının ne olduğunu bilen var mı?” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın hazır olması halinde Ukrayna’nın konuşmaya hazır olduğunu kaydeden Yatsenyuk, “Krizi barışçıl yolla çözebileceğimize inanıyoruz ama daha fazla saldırı olursa ülkemizi korumaya hazırız” dedi.

Yatsenyuk, AB’nin geçen kasımda düzenlediği Doğu Ortaklığı Zirvesi’nde Viktor Yanukoviç yönetiminin imzalamayı reddettiği Ortaklık Anlaşması’nı en kısa zamanda imzalamaya ve yine Yanukoviç döneminde durdurulan Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakereleri sürdürmeye hazır olduklarını söyledi.

“Hiç kimsenin Ukrayna’nın içişlerine karışma hakkı olmadığının” altını çizen Yatsenyuk’un, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile de bir araya gelmesi öngörülüyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com