Yavru Kaya Kartalına Hayat Verdi!

Yavru Kaya Kartalına Hayat Verdi!
Van'da ölmek üzereyken arazide bulunan ve vatandaşlar tarafından Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi HayVan Hastanesi'ne getirilen yavru kaya kartalı, YYÜ Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Loğman Aslan'ın elinde tekrar yaş

Van'da ölmek üzereyken arazide bulunan ve vatandaşlar tarafından Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) HayVan Hastanesi'ne getirilen yavru kaya kartalı, YYÜ Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Loğman Aslan'ın elinde tekrar yaşama döndü. 3 ay boyunca kartala vitamin takviyesi yapıp düzenli olarak beslenmesini sağlayan Yrd. Doç. Dr. Aslan, şimdide kartalı doğaya salmaya hazırlanıyor. Yrd. Doç. Dr. Aslan, "Kaya kartalı ile 3 aydır birlikteyiz. Gücünü toplayınca uçmaya başladı. Birkaç aya kadar da doğaya bırakacağız" dedi.

Van'da üç ay önce arazide bulunan ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan yavru kaya kartalı, bakımının yapıldığı YYÜ HayVan Hastanesi'nin maskotu oldu. Ölmek üzereyken bulunan ancak şimdi uçmaya başlayan Kartal yavrusunun bakımını yapan YYÜ Veterinerlik Fakültesi Cerrahi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Loğman Aslan, birkaç ay içinde kartalı dağaya salacağını ifade etti. Kartal yavrusunun kendilerine getirildiğinde çok zayıf ve bitkin olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Aslan şunları söyledi:

"Üç ay boyunca her gün yavru kartala vitamin takviyesi yapıp beslenmesine özen gösterdim. Uzun süredir birlikte olduğumuz kartala çok alıştım. Kartal da bana çok alıştı. Şimdi uçmaya başladı. Ancak kanatları hala tam olarak güçlenmedi. Hastanemiz önündeki arazide uçma hazırlıklarını yaptırıyorum. Ancak sıcak havadan dolayı Kartal bunalınca suyla onu serinletiyoruz. Bu kuşlar çok hassas. Bahar dönemiyle birlikte yüksek kayalıklara yuva yapıyorlar. Yuvası vatandaşlar tarafından yıkılan kuşlar da bakımsızlıktan ölüyor. Nesli koruma altında olan kuşlara sahip çıkmalıyız. "

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com