Yavuz : "Alp'in hakem kökenli olmaması..."

Yavuz : "Alp'in hakem kökenli olmaması..."
MHK Eski Başkanı Bülent Yavuz, çok çarpıcı açıklamalar yaptı.

SANSÜRSÜZHABER / ÖZEL - Yıldırım Demirören'in Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olmasının ardından kurullarla ilgili bir çok tartışma yaşanmış ve Merkez Hakem Kurulu (MHK) başkanlığına Beşiktaş'ın eski futbolcularından biri olan Zekeriya Alp getirilmişti.

2009 yılında UEFA Hakem Konvansiyonu üyeliğine kabul edilen TFF'nin, Yusuf Namoğlu ile fikir ayrılıkları sebebiyle yolların ayrılmasının ardından MHK başkanlığına Zekeriya Alp'i ataması, kulislerde farklı konuşmalara ve düşüncelere neden oldu. Türkiye'nin, UEFA'nın 'Hakem Komitesi Oluşumu' kriterlerine aykırı bir atama yaptığı ve ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacağı gündeme gelmişti.

Merkez Hakem Kurulu Eski Başkanı Bülent Yavuz, Zekeriya Alp'in hakem kökenli olmamasının, Türkiye'ye sıkıntı oluşturup oluşturmayacağını yorumladı.

"KESİN HÜKÜM YOK, TAVSİYE NİTELİĞİNDE"

Yavuz yaptığı açıklamada, "MHK'nın üyelerinin hakem uzmanlarından oluşturulması konusu önemli. Kural, 'MHK üyeleri, hakem uzmanlarından oluşturulmalıdır der. Ama kesin hüküm yoktur. Bu bir tavsiye niteliğindedir. Eski hakemlerden oluşturulabilir şeklinde bir hüküm var" ifadelerini kullandı.

Namoğlu sonrası Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı için yapılan Zekeriya Alp atamasını da değerlendiren Bülent Yavuz, "Yıldırım Demirören ve Yusuf Namoğlu arasında nasıl diyaloglar yaşandığını çok detaylı bilmiyorum. Hayırlısı olsun. Yapılan atamaya gelince ; bence bu atama etik değil. Hakemlik konusunda uzmanlaşmış çok değerli isimler var. Bence o kişilerden faydalanılabilirdi" ifadelerini kullandı.

Bu atamanın, TFF'nin talimatnamesine dayanarak yapıldığı ve talimatnamede hakemlik yapmamış en az iki kişinin görev alabileceği, MHK'de başkanvekili Yüksel Okçuoğlu tarafından belirtilmişti.

Haber : Emrah KARALİNÇ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com