Yavuz Bingöl'den barış çağrısı!

Yavuz Bingöl'den barış çağrısı!
Yavuz Bingöl'ün Boğaz'da türküleriyle, barış, sevgi, aşk ve dostluk rüzgarları estirdirdi.

KÜLTÜR BULUŞMASI
 
Turkcell Kuruçeşme Arena'nın 24 Eylül Cumartesi akşamki konuğu, Türk Halk Müziği'nin güçlü yorumcusu Yavuz Bingöl oldu. Türkülerini, Boğaz'ın ışıkları altında okuyan sanatçı, dinleyicilerine bir müzik şöleni yaşattı.Yavuz Bingöl'ün türküleriyle, barış, sevgi, aşk ve dostluk rüzgarları estirdiği gecenin en büyük özelliği birbirinden farklı müzik türlerini bir araya getirmesi oldu. Bingöl sahneyi önemli konuklarla paylaştı, Boğaz'da bir kültür buluşması yaşandı.
 
Bingöl, sahnesini önce Ertan Tekin'le açtı, "Yarım Söz" parçasını Ertan Tekin ile seslendiren sanatçı geceye "Nisan Yağmuru", "Ay dost", "Uzak", "Tanrıdan Diledim" gibi sevilen şarkılarıyla devam etti. Azeri dans ekibinin geceyi renklendirmesinden sonra, bu kez sahneye Yonca Lodi'yle beraber çıkan Yavuz Bingöl "Aşar Gidersin" ve "Yalnız" şarkılarında Lodi'yle düet yaptı.
 
 VAN PROJECT SAHNE ALDI
 
Turkcell Kuruçeşme Arena sahnesi daha sonra "Van Project" grubunu ağırladı. Ermenistan'ın farklı müzik okullarında eğitim gören 13 müzisyenden oluşan grup Arena sahnesini renklendirdi.
 
BARIŞ MESAJI
 
Çeşitli Ermeni sazlarını icra eden grubun ardından Yavuz Bingöl "Benim orkestramda bir kürt, bir laz, bir çerkes, bir ermeni ve bir alevi var. Biz sevgi ve kardeşlik için bir aradayız." Diyerek barış mesajı verdi. Grup, ermeni kültürünün öğelerini sahneleyerek kültürler arası bir köprü oluşturdu.
 
"Ağladıkça", "Urfa'nın Etrafı", "Mihriban" gibi unutulmayan şarkıları seslendiren Yavuz Bingöl, "Sarı Gelin" şarkısının ardından "Bu şarkıyı Hrant'a gönderelim." Diyerek büyük alkış aldı. Sanatçı "Çökertme" türküsünü seslendirirken de zeybek oynadı. Boğaz'daki bu müzik ziyafetinde sahneyi daha sonra Türk Halk Müziği ezgilerinin usta ismi Cengiz Özkan teslim aldı. Yavuz Bingöl'ün Özkan'la beraber "Batan Gün Kora Benziyor" şarkısını seslendirmesinden sonra, sahnede bu kez Karadeniz fırtınası esti ve Karadeniz Dans Ekibi sahneye çıkarak görsel bir şölen sundu.

Türk Sanat Müziği sanatçısı Özhan Eren ise gecenin son sürpriziydi. "Kara Tren" ve "Memleketim" şarkılarında Bingöl'e eşlik eden Özkan Eren büyük alkış aldı. Yavuz Bingöl "Memleketim" şarkısını okumadan evvel "Barışın, sevginin ve kardeşliğin egemen olduğu bir Türkiye diliyorum" diyerek barış mesajını yineledi.Geceyi izleyenlerin arasında Serap Aksoy, Çolpan İlhan ve tiyatro sanatçısı Deniz Oral da vardı. Halk müziğinden, sanat müziğine, pop müzikten, Ermeni ezgilerine birbirinden farklı müzik türlerini aynı sahnede buluşturan olan gecenin tadı damaklarda kaldı.
 
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com