Yavuz Selim Koleji Tübitak'ın Proje Yarışmasında birinci oldu

Yavuz Selim Koleji Tübitak'ın Proje Yarışmasında birinci oldu
TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması'nda, Tavşanlı Yavuz selim Koleji'nin projesi birinci oldu.

TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması'nda, Tavşanlı Yavuz selim Koleji'nin projesi birinci oldu.
TÜBİTAK’a gönderilen 255 projeden 52 tanesi Bölge Sergisi'nde sergilenmeye değer bulundu. Yavuz Selim Koleji bu yarışmaya coğrafya dalında “Salda Gölü Çevresinin Jeolojik Yapısı ve Gölün Oluşumu” adlı projeyle katıldı.
Projeyi coğrafya öğretmeni Ünal Alp’in danışmanlığında, Fatma Serbil Gülcü ve Kübra Songül Görgün hazırladı. İki gün süren sunumların sonunda proje bölge birincisi olarak Türkiye finallerine katılmaya hak kazandı.
Ünal Alp, “Salda Gölü, "Akdeniz Bölgesi’nde, Antalya Bölümü’nün kuzeyinde Göller Yöresinin küçük bir gölüdür. Alan bakımından küçük olmasına rağmen(45 km) Türkiye’nin en derin göllerinden biridir (187 m). Ortaöğretim 10. Sınıf (Coğrafya 10) MEB Yayınları ders kitabında ve birçok kaynakta Salda Gölü’nün karstik oluşumlu bir göl olduğu bildirilmektedir. Bu projede Salda Gölü’nün oluşumu ile ilgili lise ders kitaplarındaki bir yanılgının ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Gölün içerisine yerleştiği havza KD-GB uzanımlı Burdur Gölü havzasından bir eşikle ayrılmaktadır. Havzanın şekillenmesi ve günümüzdeki görünümünü alması Üst Pliosende olmuştur. Saha Kuaterner başında faylanmalara yol açan yeni tektonik gelişmelere maruz kalmıştır. Havzada kuzey-güney ve doğu-batı yönlü doğrultu atımlı normal faylar tespit edilmiştir. Bu faylardan biri Kaletepe güneyinde olup, fay aynası gözlenebilir durumdadır. Gölün doğusunda yer alan ve kalker formasyonlarından oluşan Kaletepe’nin göle bakan kesimi oldukça diktir. Ortalama eğimi yüzde 70'i geçen bu yamacın yapılan arazi çalışmasında son derece parçalanmış olduğu görülmüştür. Bu bulgular gölün tektonik oluşumlu olduğunu desteklemektedir” dedi.

Okul Müdürü Adem Kütükçü, Geleceğin bilim insanlarını yetiştirmede bu tür çalışmaların önemli olduğunu, öğrencilere bilimsel çalışmanın öneminin ve yönteminin bu çalışmalarla kazandırıldığını söyledi. Adem Kütükçü, “Tavşanlı’yı ve Kütahya’yı Ankara’da bölge finallerinde temsil etmek okulum adına gurur verici. Projeye emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimi kutluyorum” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com