Yaz Aylarında Spor Yaparken Dikkat

Yaz Aylarında Spor Yaparken Dikkat
Spor merkezleri ya da yüzmenin, yaz sıcağından az etkilenmeyi sağlayacağını ifade edildi...

Özel BSK Kütahya Anadolu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Süha Yörük, yazın dış mekanlarda yapılacak sporlar için özellikle sabah veya akşam saatlerinde sıcaklığın artmadığı ya da güneş ışınlarının çok etkili olmadığı zamanların tercih edilmesi gerektiğini bildirdi. Op. Dr. Yörük, yaptığı yazılı açıklamada, yaz mevsiminde spor yapmak için kapalı mekanların tercih edilmesinin, kişileri sağlık bakımından risk oluşturacak durumlardan uzak tutacağını belirtti.

Özel BSK Kütahya Anadolu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Süha Yörük, yazın dış mekanlarda yapılacak sporlar için özellikle sabah veya akşam saatlerinde sıcaklığın artmadığı ya da güneş ışınlarının çok etkili olmadığı zamanların tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.

Op. Dr. Yörük, yaptığı yazılı açıklamada, yaz mevsiminde spor yapmak için kapalı mekanların tercih edilmesinin, kişileri sağlık bakımından risk oluşturacak durumlardan uzak tutacağını belirtti.

Günün büyük kısmında sıcaklık yüksek olacağından olası yan etkileri minimuma indirgemek için kapalı spor merkezleri ya da yüzmenin, yaz sıcağından az etkilenmeyi sağlayacağını ifade eden Op. Dr. Yörük, şunları kaydetti:

"Yazın dış mekanlarda yapılacak sporlar için özellikle sabah veya akşam saatlerinde sıcaklığın artmadığı ya da güneş ışınlarının çok etkili olmadığı zamanlar tercih edilmeli. Eğer sıcak saatlerde dış mekanlar tercih edilecekse sıvı ve tuz kaybı normale göre çok daha fazla olacağından sıvı alımının artırılması ya da dengeli su ve tuz içeriği olan özel sporcu içecekleri tüketilmelidir.

Yaz dönemlerinde zaten bilgisayar karşısında yanlış pozisyonda durmaya bağlı olan tutulma ve ağrılara klimaların da etkisinin eklenmesi üzerine bu türlü şikayetlere çok sık rastlıyoruz. Sırt tutulması yaşamayan bir masa başı çalışanı neredeyse yoktur, ta ki düzenli spora başlayana kadar. Tutulmalar için öncelikle önerdiğimiz spor yüzmektir. Eğer kişi bu imkana sahip değilse spor salonlarındaki sırt kaslarını çalıştırıcı egzersizler veya pilates yapabilir. Ancak bu egzersizlerin mutlaka antrenörler gözetiminde yapılması gerekmektedir. Tutulmalarda sırt kaslarını koordineli olarak kuvvetlendirme ve germek gerekmekte olduğundan yüzmek ve pilates bu iki hedefe aynı anda ulaştığından önermekteyiz.

Kilo vermek için yapılan sporlar esnasında en sık karşılaştığımız sağlık problemleri, normal kilonun üzerinde olmaya ve fazla yüklenmeye bağlı tendon ve kas, kıkırdak problemleridir. Kliniğimize bu tarz şikayetlerle başvuran hasta profilinde en sık rastladığımız hastalıklar ayak tenosinovitleri (peroneus brevis, tibialis posterir), aşil tenosinovitleri, diz kapak kıkırdak yumuşamaları

(patellar kondromalazi) olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tarz rahatsızlıklarla karşılaşmamak için kilonuz eğer fazla ise koşmak gibi ağır egzersizlere geçmeden önce yürüyüşler, yüzme, aletli jimnastikler ile kilonun bir miktar kontrol altına alınması ve kas kitlesi arttırıldıktan sonra kas ve iskelet sistemini zorlayıcı sporlara başlanmalıdır. "

Op. Dr. Yörük, zayıflama amaçlı yapılan sporların kan şekerinde ani düşmelere yol açacak şekilde kısa sürede yüksek performans göstermeye dayalı olmaması gerektiğini, buna dikkat edilmezse spor yapılan sürede kilonun ya hiç değişmeyeceği ya da artabileceği uyarısında bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com