Yaz ishaline dikkat...

Yaz ishaline dikkat...
Hava sıcaklığına paralel olarak yaz ishallerinin de arttığına dikkat çeken uzmanlar, yıkanmamış sebze ve meyvelerin yenmemesi, açıkta satılan suların içilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

Durgun sularda, kanalizasyonun karıştığı sularda, iyi ilaçlanmamış içme ve kullanma sularında özellikle yaz aylarında bir takım bakterilerin ürediğine dikkat çeken uzmanlar, 'Bu suların içilmesi ve sıcak ortamda beklemiş gıdaların tüketilmesi oldukça sakıncalıdır. Özellikle iyice yıkanmamış çiğ sebzelerle hazırlanan salataların ve meyvaların tüketilmesi sonucu ishal yapan mikroplar, ağız yoluyla alınarak insanların bağırsaklarına ulaşır. Böylece vücutta ishal süreci başlamış olur' dedi.
Uzmanlar, ishal süresince kaybedilen suyun geri kazanılması gerektiğine dikkat çekerek, 'İlk tedbir olarak kaybedilen su ve tuzu geri koymak için; bir litre kaynatılmış soğutulmuş suya 1 çorba kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı sofra tuzu ve 1 çay kaşığı karbonat konularak oluşturulan karışım içilebildiği kadar sık aralıklarla içilmelidir. Ancak mikrobik ishallerin hemen hepsi 24 saatten fazla devam eder ve hemen hepsi ilaç tedavisi almadan düzelmez. Bu nedenle, 24 saatten fazla süren ishallerde en yakın sağlık merkezine başvurularak muayene olunması gerekir' uyarısında bulundular.
Uzmanlar, ishali olan kimselerin iyileşene kadar posasız ve yağsız gıdalar alması gerektiğinin altını çizerek, 'Sebze ve meyvalar, kuru yemiş, çikolata, kızartmalar gibi gıdalar alınmamalıdır. Ayrıca bol miktarda içecek alınmalıdır' önerisinde bulundu.
Yaz ishallerini önlemenin yolu temizlikten geçir diyen uzmanlar, 'Menşei bilinmeyen suların tüketilmemesi ve kişisel temizliğe dikkat edilmesi, özellikle ellerin her yemekten önce ve sonra yıkanması, kullanılan ve içilen suların klorlanması, şüpheli yerlerdeki suların suların kaynatılarak kullanılması gerekir' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com