Yaz Kur'an Kursları ilgi görüyor

Yaz Kur'an Kursları ilgi görüyor
Kütahya'nın Pazarlar ilçesinde, müftülük tarafından düzenlenen Yaz Kur'an Kursları sona eriyor.

Kütahya'nın Pazarlar ilçesinde, müftülük tarafından düzenlenen Yaz Kur'an Kursları sona eriyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nca her yıl düzenlenen kur'an kursları Kütahya'nın Pazarlar İlçesinde İlçe Müftülüğü tarafından 15 Cami ve 2 Kuran Kursu'nda müftülük personelinin görev yaptığı bildirildi. Ayrıca kursların 22 Haziran 2009 tarihinde başlayıp 21 Ağustos 2009 tarihinde sona ereceği bildirildi.
Salı günü akşam namazına müteakip Merkez Camisinde düzenlenen kız çocuklarının hatim programı düzenlendi. Hatim programında yaz boyunca 15 cami ve 2 kuran kursunda devam eden kurslarda kurs gören kursiyerler ve Müftülük personeli görev aldı.
Salı günü Akşam namazına müteakip yapılan hatim programına kız öğrenciler ve bayan seyirciler katıldı. 8 hafta süren yaz Kur'an kursu programında Kur'anı Kerim kurslarının yanında İlmihal derslerinde iman, tevhid, şirk gibi kavramsal konuların dışında Allah'ın sıfatları, anne-baba-çocuk ilişkileri, akraba ve çevre ilişkileri, namaz, hac, oruç, zekat, infak, israf konularında öğrencilerin bilgi ve pratik kazanmaları sağlandığını belirten yetkililer, “Derslerimiz zengin bir içeriğe sahip olmakla beraber, çocuklarımızın anlayabileceği bir seviyede işlendi. Ayrıca pratiğe yönelik uygulamalar yapıldı. Kur'an-ı Kerim derslerinde namaz surelerinin Arapça ve mealleri açıklamalarıyla birlikte verildi. İyi insan ve iyi Müslüman olmayı sağlayacak, ahlakı güzelleştirecek davranışlara yön veren hadisler öğretildi. Dersler hep bir diyalog ortamı içerisinde geçtiği için çocukların surelerden, ayetlerden ve hadislerden ne anladıkları üzerinde özellikle duruldu. Ayrıca o döneme ait tarihi bilgiler verilerek bir nevi tarih çalışması da yapılmış oldu. Hz. Peygamberimizin hayatı Kur'an rehberliğinde anlatılarak “O” nun güzel örnekliği ile ilgili bilgiler verildi. Biyografi derslerinde ise İslam tarihinde ve günümüzde tevhid ve adalet çizgisinde mücadele etmiş örnek şahsiyetler işlenerek onların hayatları ve mücadeleleri hakkında kapsamlı bilgiler verildi. Yorum-Güzel konuşma derslerinde kurs öğretmenleri tarafından belirlenen konular hakkında çocukların karşılıklı münazara yapmaları sağlandı. Konuların daha çok güncel olaylardan seçilmesindeki amaç yaşadığımız olaylar hakkında öğrencilerin düşüncelerini öğrenmek ve bir Müslüman olarak nasıl değerlendirmeleri gerektiği konusunda yardımcı olmaya çalıştık. Yaz kuran kursu suresince öğrencilerimize İslami düşünce, kültür ve İslami ilimler alanında öğrencilerimize genel bir bilgi sunduk ve onlara anahtar sayılabilecek ön bilgiler verdik. Bu sayede öğrencilerimiz hem bir şeyler öğrenmiş hem de aynı zamanda birlikte yaşamanın, kaynaşmanın, kardeş olmanın hazzını tatmış oldular” şeklinde konuştular.
Program, Kuran-ı kerim okunması ile başladı. Yaz kuran kursu ilahi grubunun sunduğu marşlar, şiirler, ilahiler ve hadisler seyircilere duygulu anlar yaşattı.
Yaz Kur'an kursuna katılan bütün öğrencilere, sertifikaları dağıtıldı. Ayrıca öğrencilere Kur'anı Kerim ve çeşitli dini kitaplar hediye edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com