Yaz saatine alışamadınız mı?

Yaz saatine alışamadınız mı?
Yaz saati uygulamasıyla birlikte uyku sorunları yaşamaya başladıysanız uzmanların bu önerilerini dikkate alın...
Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Tıp Fakültesi Ruh ve Sinir Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yelda Yenilmez, yaz saati uygulamasının uyku düzenini etkilediğini belirterek, ”Bu dönemde alkol, kahve ve sigara gibi uykuyu kaçırabilecek maddelerden uzak durulması, mümkün olduğu kadar karanlık bir ortamda uyunması gerekiyor. Bizim önerimiz bireylerin olabildiğince karanlık ve sessiz bir odada uyumaları” dedi.
 
Yenilmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kısa bir süre önce yaz saati uygulamasına başlandığını, bu durumun insan psikolojisinde birtakım olumsuz etkilerinin olduğunu ifade etti.
 
Bu dönemde insanda biyolojik ritmi düzenleyen melatonin hormonunun seviyesinde bazı değişimlerin yaşandığına dikkati çeken Yenilmez, ”Yaz saati uygulamasına geçilmesiyle bu hormonun seviyesinde değişiklikler yaşanıyor. Melatonin hormonu akşam 21.00-22.00 civarında salgılanmaya başlayıp, sabaha karşı 04.00-05.00 civarında da en yüksek seviyeye ulaşır ve günün ışımasıyla hormonun seviyesi düşmeye başlar” dedi.
 
Yenilmez, bu hormonun düzenli ve kaliteli bir uykuyu sağladığına değinerek, şunları kaydetti: ”Saatlerin ileriye alınmasıyla melatonin hormonunun seviyesinde erken aydınlanma nedeniyle bir düşüş olacak. Bu durum kişilerin uyku problemi yaşamalarına, uykuya dalmakta zorluk çekmelerine ve sık uyanmalarına neden olacak. Bazı insanlar buna 1-2 gün içinde uyum sağlarken, bazı insanların biyolojik ritminin yaz saati uygulamasına uyum sağlaması birkaç haftayı alabiliyor. Düzensiz bir uyku, iştahsızlık ve depresyona neden oluyor. Sabah insanlar yorgun, halsiz ve bitkin uyanıyor. Yeterince dinlemedikleri için dikkatlerini toplamakta güçlük yaşayabiliyorlar. Dikkat gerektiren işleri yaparken ciddi sıkıntılar yaşayabiliyorlar.” Yrd. Doç. Dr. Yenilmez, bireylerin uyku hijyenine de dikkat etmesi gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu: ”Uyuma sorununun çözülmesi için uyku saatlerine dikkat edilmesi gerekiyor. Her zaman uyudukları saatten bir saat önce uyumaları yönünde tavsiyede bulunuyoruz. Bu dönemde alkol, kahve ve sigara gibi uykuyu kaçırabilecek maddelerden uzak durulması, mümkün olduğu kadar karanlık bir ortamda uyunması gerekiyor. Bizim önerimiz bireylerin olabildiğince karanlık ve sessiz bir odada uyumaları. Uyku öncesi alınan ılık bir duş yeni düzenli bir uykuya geçişi sağlayabilir. Çocuklarda da aynı sorunlar ortaya çıkıyor. Melatonin hormonu 3-5 yaşları arasında maksimum seviyede oluyor. 50-60 yaşlarında sabit bir seviyede ve sonrada azalmaya başlar.”(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com