Yaz sıcaklarına karşı önlem...

Yaz sıcaklarına karşı önlem...
Uzmanlar, yaz aylarında artan hava sıcaklıklarının insanın ruh ve beden sağlığını olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekerek, "Özellikle kalp damar hastalığı, hipertansiyonu bulunanlar ile karaciğer, böbrek yetmezliği ve diyabet gibi rahatsızlıkları olan

Özellikle tatilde bulunanların 11:00-15:00 saatleri arasında dikkatli davranmaları, hatta bu saatler arasında denize girmemeleri gerektiğinin altını çizen uzmanlar, hava, çevre ve iklim değişikliklerinin insanın hormon ve sıvı dengesini bozarak sinir sistemini etkilediğini bildirdi.
Uzmanlar, aşırı sıcakların insanın biyolojik yapısında olduğu gibi ruhsal yapısında da bir takım değişimler ortaya çıkardığına işaret ederek, 'Nem miktarı arttıkça fiziki aktivite, duygu durumu ve uyku sisteminde sapmalar meydana gelir. Kişide bıkkınlık, isteksizlik, halsizlik ve sinirlilik hali görülebiliyor ve çalışma verimi düşüyor' dedi.
Özellikle kalp damar hastalığı, hipertansiyonu bulunanlar ile karaciğer, böbrek yetmezliği ve diyabet gibi kronik hastalığı olanlar, depresyon ve benzeri kişilik bozuklukları olanlar, astım ve akciğer problemleri olan kişilerin sıcaklardan en olumsuz etkilenen grup olduğunu vurgulayan uzmanlar, kalp-damar hastaları ile hipertansiyonu bulunanlarda, aşırı sıcağa bağlı tansiyon yükselmeleri meydana gelebileceğini ve beyin kanaması, bayılma, şuur bulanması gibi durumlar söz konusu olabileceğini bildirdi.
Solunum problemi bulunan kişilerin de aşırı sıcaklardan olumsuz etkileneceğine işaret eden uzmanlar, 'Astım, bronşit ve benzeri rahatsızlığı bulunanların bu mevsimde solunumsal problemleri artabilir, diyabetli kişiler de, damarlar zarar gördüğünden benzeri şikayetlerle karşılaşabilirler' uyarısında bulundu.
Uzmanlar, besin zehirlenmelerinin bu mevsimde sıkça yaşandığına dikkat çekerek, 'Aşırı sıcaklar nedeniyle yiyecekler hızla bozularak, toksin ve bakteri oluşumuna neden olmaktadırlar. Bu nedenle açık yerlerde satılan ve özen gösterilmeyen yiyecek satış noktalarından alışveriş yapılmamalı' diye konuştu.
Günde 2-3 lt sıvı alınmasının sağlık açısından gerekli olduğuna değinen uzmanlar, 'Bunun dışında yemekler hafif ve yağsız olmalı, özellikle ayran veya doğal meyve sularının tüketimini arttırmalıyız' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com