Yaz zatürresine dikkat...

Yaz zatürresine dikkat...
Uzmanlar, özellikle havuz sularında ve havalandırma sistemleri içerisinde üreyebilen Legionella adlı bakterinin neden olduğu olası 'yaz zatürreesi' salgınına dikkat çekti.

İnternetteki bir sağlık sitesinde yer alan habere göre, daha çok kış hastalığı olarak bilinen zatürree, sanılanın aksine yaz mevsiminde de sık görülen rahatsızlıkların başında geliyor. Son yıllarda özellikle havuz sularında ve havalandırma sistemlerinde üreyen Legionella isimli bakterinin zatürree salgınlarına neden olabileceğini dile getiren doktorlar, bu virüse yaz mevsiminde çok sık rastlanıldığına dikkat çekti.
NERELERDE ÜRÜYOR?
Legionella bakterisinin 20'den fazla türünün insanları hasta edebileceğini belirten uzmanlar, bakterinin daha çok musluk suyu, havuz, kaplıca ve su deposu gibi ortamlarda ürediğini söyledi. Otel, iş merkezi gibi büyük binaların havalandırma sistemlerinde, hastanelerdeki çeşitli solunum aletlerinde, kapalı ortamlardaki havuz ve su depolarında da üreyebilen hastalığın, daha çok erkekleri etkisi altına aldığını dile getiren uzmanlar, 'Sigara ve alkol kullanan erkeklerle diyabet, kronik böbrek yetersizliği, karaciğer, kronik bronşit ve amfizemlilerde risk yüksektir' diye konuştu.
HASTALIĞIN BELİRTİLERİ
Uzmanlar, hastalığın tipik belirtileri arasında halsizlik, iştahsızlık, baş ve kas ağrılarının bulunduğunu ifade ederek, birkaç gün içerisinde de zatürree belirtileri görüldüğünü belirtti. Küçükusta, 'Başlangıçta kuru öksürük vardır. İlerleyen günlerde balgam, nefes darlığı ve göğüs ağrısı olabilir. Hastaların çok bitkin ve düşkün bir görünümleri vardır' dedi. Kesin tanı için kandaki antikorların ölçüldüğünü belirterek hastalığın kesinlikle hastanede tedavi edilmesi gerektiğini ifade eden Küçükusta, hastalara oksijen tedavisi ve yapay solunum uygulaması yapıldığını da kaydetti. Prof. Küçükusta, hastalıktan korunmak için havalandırma sistemleri, solunum aletleri, su depoları ve duş başlıklarının dezenfekte edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com