Yemen-Türkiye Mesleki Eğitim Enstitüsü açıldı

Yemen-Türkiye Mesleki Eğitim Enstitüsü açıldı
Çam, Yemen Cumhurbaşkanı Hadi ve Başbakan Basindeva tarafından kabul edildi

SANA (AA) - TİKA'nın tefriş ettiği Yemen-Türkiye Mesleki Eğitim Enstitüsünün açılışı için Yemen'e gelen Türk İşbirlirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi tarafından kabul edildi.

Kabulde, Türkiye'nin eğitim alanında çok önemli mesafeler katettiğini belirten Cumhurbaşkanı Hadi, eğitim alanındaki yardımlaşmanın Yemen için çok önemli olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: 

''Türkiye, Batı ülkeleri ve özellikle Avrupa Birliği ülkelerinden bu alanda oldukça büyük istifadeler edinmiştir. Artık bu tecrübelerini başka ülkelerle paylaşmaktadır. Biz gelişmekte olan bir ülke olarak ve Türkiye'nin de dostluğuna sahip bir ülke olarak eğitim, öğretim ve sağlık alanlarında Türkiye ile tecrübe paylaşımı bekliyoruz. Bunun yanında güvenlik alanında ve silahlı kuvvetlerimizin desteklenmesi alanlarında da desteğe ihtiyacımız var. İnşallah bu ziyaretiniz büyük bir başlangıç olur ve ilk etapta sağlık ve eğitim alanlarında kalkınmamızın ilk temellerini atmış oluruz.''

TİKA Başkanı Serdar Çam da ''Yemen Planlama Bakanlığı ile yaptığımız ortak istişarelerle Yemen'de hangi alanlarda projeler geliştireceğimizi ele alıyoruz. Bu yeni projeler ile kardeş ve dost ülke Yemen'e katkıda bulunacağımızdan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.

2012 yılından beri Yemen'de önemli projeler gerçekleştiren TİKA'nın çalışmalarının Yemenli yetkililerin tavsiyeleri ile geliştirileceğini belirten Çam, bu gibi katkıların iki ülke ilişkilerinin gelişmesine büyük ivme kazandıracağını dile getirerek Yemen'in siyasi, ekonomik ve sosyal alanlarda da etkinliğini arttırıcı çalışmalar yapmayı ümit ettiklerini söyledi.

TİKA'nın 35 ülkede ofisinin bulunduğunu ve 110 ülkede proje geliştirdiğini bildiren Çam, Cumhurbaşkanı Hadi'ye TİKA'nın faaliyetlerini anlattı. TİKA'nın elindeki imkanlar nispetinde birçok hayırlı işe imza attığını anlatan  Çam, ''Tüm kardeş coğrafyaların yanı sıra Asya hatta Avrupa'da da önemli katkılar sağlıyoruz. Öncelikli hedefimiz kalkınmada sürdürülebilirliği sağlayabilecek, ekonomik gücü canlı tutabilecek projeler geliştirmek" diye konuştu.

-"Türkiye, Yemen'in en zor zamanlarında yanında durdu"

  Cumhurbaşkanı Hadi ile görüşmesinin ardından Başbakanlık çalışma ofisine geçen Çam,  Başbakan Muhammed Salim Basindeva ile bir araya geldi. Çam, beraberindeki heyet ile Basindeva'ya TİKA'nın Yemen'deki misyonunu anlattı. Yemen ve Türkiye'nin ''kadim dostluğuna'' dikkati çeken Basindeva, ''Yeni kuşaklar olarak görevimiz bu ilişkileri yeniden canlandırmaktır. Ülkenizde Recep Tayyip Erdoğan gibi bir başbakanın olması ve onun vizyonu ile bu iki ülke arasındaki ilişkiler gün geçtikçe gelişiyor'' dedi.

Her görüşmesinde, Erdoğan'ın iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine yönelik büyük bir hassasiyetini gördüğünü belirten Basindeva şöyle konuştu:

''Bu güzel münasebet sebebi ile size teşekkürlerimi sunuyorum. Türkiye, Başbakanı ile Cumhurbaşkanı ve halkı ile her zaman kalbimizde. İnşallah biz de Yemen'in böylesi bir gelişmişliği kaydetmesini yakın zamanda bekliyor ve diliyoruz. Yeni Türkiye Cumhuriyeti, Recep Tayyip Erdoğan ismi ile anılmaktadır. Türkiye, Yemen'in en zor zamanlarında yanında durdu. Bizler de buna karşılık olarak bu ilişkilerin daha da arttırılması için canıgönülden çalışacağız.''

Türkiye'nin şu an birtakım ''suni ve yapmacık'' saldırılar ve iftiralarla yüz yüze olduğunu kaydeden Basindeva, ''Biz de uzun süredir Yemen'de çeşitli zorluklar yaşıyoruz. Bunları çok hızlı bir şekilde atlatacağımız umuyorum. Ortada bir irade, bir azim varsa işlerin hallolması için bir yol da bulunur. Türkiye Yemen'e hiçbir şart ve beklenti olmaksızın yardım ve destek veriyor. Bu, Yemen halkının dikkatinden kaçmıyor ve takdir ile karşılanıyor'' değerlendirmesini yaptı.

Her ülkede toplumun konsensüs sağladığı liderlerinin olması gerektiğini dile getiren Basindeva, Yemen'de yeni bir oluşumun ve geçiş sürecinin yaşandığını ifade etti. Basindeva hükümet olarak ''Yeni Yemen'i'' inşaa etmeye çalıştıklarını çalışmaları ve kalkınmayı engellemek isteyenlerin olduğunu belirtti.

-Yemen-Türkiye Mesleki Eğitim Enstitüsü açıldı-

TİKA'nın tefriş ettiği Yemen-Türkiye Mesleki Eğitim Enstitüsünün açılışına Çam'ın yanı sıra Yemen'de resmi temaslarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof Dr. Mehmet Görmez, Türkiye'nin Sana Büyükelçisi Fazlı Çorman, TİKA Yemen Koordinatörlüğü Başkanı Prof. Dr. Faruk Bozgöz, Yemen Teknik Eğitim Bakanı Mahfuz Bahac, Sana Belediye Başkanı Abdulkadir Hilal ve Türkiye'den gelen heyetler katıldı.

TİKA ile Yemen Milli Eğitim Bakanlığı ve Yemen Planlama ve Uluslararası İşbirliği bakanlıklarınca bir de protokol imzalandı. Yemen'de devlet okullarının ihtiyaç duyduğu okul araç gereçlerinin Yemen'de üretimine yönelik projenin protoklü Yemen Milli Eğitim Bakanı Abdürrezzak el-Eşvel, Yemen Planlama Bakanı Muhammed es-Saad ve TİKA Başkanı Serdar Çam tarafından Başbakan Basindeva'nın huzurunda imzalandı.

Çam, Yemen Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak yürütülen proje kapsamında Yemen'deki devlet okullarının demirbaş ihtiyaçlarını kendi kaynakları ile üretebilmesine yönelik çalışma başlattıklarını, projenin Yemen'in dışa bağımlılığını aşması noktasında katkı sağlayacağını kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com