Yemen'de "erken seçim" çağrısı

Yemende erken seçim çağrısı
Yemen'de son günlerde tırmanışa geçen şiddet olayları, elektrik kesintileri ve akaryakıt kıtlığı parlamentoda tartışmalara yol açtı

SANA (AA) - Yemen'de son günlerde tırmanışa geçen şiddet olayları, elektrik kesintileri ve akaryakıt kıtlığı Genel Kurul toplantısında tartışmalara yol açtı.

Genel Kurul öncesi meclis binasında yerlerini alan parlamento üyeleri hükümetin katılımının 2 bakanla sınırlı kalmasına tepki gösterdi. Hükümeti temsilen Yemen Milli Eğitim Bakanı Abdürrezak el-Eşvel ve Yüksek Eğitim Bakanı Hişam Şeref'in katıldığı oturumda ülkenin içinde bulunduğu son durum ele alındı.

Yemen Meclis Başkanı Yahya er-Rai gözetiminde toplanan Genel Kurul hararetli tartışmalara sebep oldu. Bazı milletvekilleri Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'ye hükümeti düşürüp acil ''erken'' parlamento seçimi yapılması çağrılarında bulundu.

Bağımsız Milletvekili Ebu Muhammed Abdülbeşir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Meclis iş yapamaz hale gelmiştir, ülke gündemi acil müdahale ve çözüm bekleyen sorunlarla dolu. El Kaide temelli şiddet olayları, elektrik hatlarına yapılan ardı ardına saldırılar ve elektrik kesintileri, ABD insansız hava araçları gibi konular hakkında rapor bekliyoruz. Ancak çağrılarımız karşılıksız kalıyor'' şeklinde konuştu.

Yemen'de ''Arap Uyanışı'' etkisinde yaşanan halk ayaklanmaları 2011 yılında başlamış, bir yıl süren şiddet olayları neticesinde 33 yıllık Ali Abdullah Salih rejimi muhaliflerle uzlaşmak zorunda kalmıştı. Birleşmiş Milletler (BM) ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) garantörlüğünde girilen 2 yıllık geçiş süreci ile geçici hükümet kurulmuş ve siyasi geçiş süreci başlatılmıştı.

Ülkedeki muhalif gruplar parlamentonun en son 2006'da yapılan seçimle oluşan hali ile temsil edilmesini proteso ederken, hükümetin ve parlamentonun ''hükümsüz'' olduğunu iddia ediyor.

Geçiş süreci takviminin tamamlanması ancak hala yeni bir parlamento seçiminin yapılamaması ülke gündeminde sık sık tartışmalara neden oluyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com