Yemen'de federal sisteme geçiş

Yemende federal sisteme geçiş
Husilerin ileri gelenlerinden İmad:

SANA (AA) - Yemen'de Husiler, federal sisteme geçiş kapsamında ülkenin 6 bölgeye ayrılması kararını, "büyük bir felaketin habercisi" olarak nitelendirdi.

Husilerin ilerin gelenlerinden Ali el-İmad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi başkanlığında, federal sisteme geçiş amacıyla oluşturulan kurulda alınan "ülkenin 6 bölgeye ayrılması" kararına yönelik karşıt tutumlarını sürdürdüklerini vurguladı.

İmad, "Ülkenin bölünerek federasyon ile yönetilmesi gibi önemli bir konuda acele karar vermek, büyük bir felakete neden olabilir. Alınan karara tüm bölgelerin ekonomik ve sosyal boyutu göz önüne alınarak oluşturulan uzman bir heyet tarafından incelenmesi halinde destek vereceğiz" ifadesini kullandı.

Ülkenin bazı bölgelerinde Husiler ile Selefiler ve kabile mensupları arasında devam eden çatışmalara ilişkin ise, "Husiler ile 2004 yılından bu yana devam eden çekişme, mezhebi ya da etnik kökenli değil, siyasi bir çekişmedir. Husiler ile siyasi taraflar arasındaki bu çekişmenin başında hükümet ortağı Yemen Reform Birliği Partisi geliyor" iddiasında bulundu.

Hükümet ortaklarından Sosyalist Parti de Husiler gibi "güney sorununa çözüm getirmediğini" savunarak, federal sisteme geçiş kapsamında, ülkenin 6 bölgeye ayrılmasına karşı çıkıyor.

Husi hareketine bağlı, Ensarullah Hareketi'nden yapılan açıklamada, federal sisteme geçiş amacıyla çalışmalar yapan kurulda yer alan temsilcilerinin "güney sorunu"na çözüm bulunmadığı gerekçesiyle kararın altına imza atmadıkları kaydedilmişti.

Yemen'de, ülkenin federal sisteme geçişini belirlemek için Cumhurbaşkanı Hadi başkanlığında Ulusal Diyalog Konferansı ile siyasi parti temsilcilerinden oluşan 22 üyeli bir kurul oluşturulmuştu. Kurul, 2 Şubat'ta ülkenin 6 federal bölgeye ayrılmasına karar vermişti.

 Kurul'un 4'ü kuzeyde, 2'si güneyde olmak üzere belirlediği 6 bölge, merkezi el-Mukella olan "Hadramevt", "Aden", "Saba", merkezi Taiz olan "el-Cund", merkezi Sana olan "Azal" ve merkezi el-Hudeyde olan "Tihame" bölgesinden oluşuyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com