'Yemişim suçunu' dedi fezlekeleri getirdi

'Yemişim suçunu' dedi fezlekeleri getirdi
CHP'nin başvurusu üzerine TBMM'de fezlekelerle ilgili olarak toplandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, fezlekeleri Meclis'e taşıdı

CHP'nin başvurusu üzerine TBMM'de fezlekelerle ilgili olarak toplandı. Toplantı yeter sayısı bulunduğu an fezlekeler okunacak. Yoklama yapıldı, yeter sayısına ulaşıldı.
 
Meclis 4 bakan hakkındaki fezlekeleri görüşmek için olağanüstü toplandı. CHP'nin başvurusuna MHP'den ve BDP'den de gelen destekle fezlekeler görüşülüyor.
Genel Kurul'da yeterli sayıya ulaşıldı.Görüşme başladı.Oturum açıldığı an MHP Milletvekili nöbet çizelgesine itiraz etti. Tansiyon yükseldi.

Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, olağanüstü hallerle ilgili tezkereyi okutuyor. Erdoğan Bayraktar'ın fezlekesinin okunamsına başlamasıyla birlikte Oktay Vural itiraz etti.

Vural,"Lütfen bu sunuşu düzeltin, size gelen dosyayı biz de incelemek istiyoruz, doğrudan doğruya gizlemek milletvekilllerinin iradesine karşı durmaktır, gereğini yapın" dedi.

CHP'li Akif Hamzaçebi'de fezlekenin özetinin okunmasına itiraz etti.Sadık Yakut ile Hamzaçebi arasında ufak bir gerginlik yaşandı.

TANSİYON YÜKSELDİ
Genel Kurul'da yeterli sayıya ulaşıldı.Görüşme başladı.Oturum açıldığı an MHP Milletvekili nöbet çizelgesine itiraz etti. Tansiyon yükseldi. Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, olağanüstü hallerle ilgili tezkereyi okutuyor. Erdoğan Bayraktar'ın fezlekesinin okunamsına başlamasıyla birlikte MHP'li Oktay Vural itiraz etti. Oktay Vural,"Lütfen bu sunuşu düzeltin, size gelen dosyayı biz de incelemek istiyoruz, doğrudan doğruya gizlemek milletvekilllerinin iradesine karşı durmaktır, gereğini yapın" dedi.

Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, olağanüstü hallerle ilgili tezkereyi okutuyor. Erdoğan Bayraktar'ın fezlekesinin okunamsına başlamasıyla birlikte MHP'li Oktay Vural itiraz etti. Oktay Vural,"Lütfen bu sunuşu düzeltin, size gelen dosyayı biz de incelemek istiyoruz, doğrudan doğruya gizlemek milletvekilllerinin iradesine karşı durmaktır, gereğini yapın" dedi.

Ardından BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan konuşmaya başladı. Kaplan "Biz bir 'rojbaş' (günaydın) demişiz Kürtçe hakkımızda fezleke açılmış. Hakkımızda jet fezlekeler geliyor. Bu devlet bize mi çalışıyor bir tek.Usül süresini bu kadar uzun tutmayın lütfen" diye konuştu. 

AKPGrup Başkanvekili Nurettin Canikli, bu fezlekelerde yer alan bilgilerin herhangi bir şekilde üstünün kapatılması söz konusu değil. Zaten bu bilgiler tüm Türkiye'nin eline geçmiş durumda. Bu bilgilerin karartılması, milletvekillerinin denetiminden kaçırılması söz konusu değildir. Soruşturmanın gizliliği kalkmıştır. Çok açıktır ki gelen fezlekelerde olan ekli bilgilerin gizliliği devam etmektedir.Bir soruşturma komisyonu oluştuurlması için fezlekelerin Meclis'e gelmesine gerek yoktur. Herkesin elinde vardır, sosyal medyada tamamı servis edilmektedir.


Tekrar söz alan CHP'li Hamzaçebi söz aldı ve şöyle konuştu;
Bugüne kadar ki usul açıklamaları bellidir. Eğer soruşturmanın gizliliği nedeniyle okunmuyorsa çağrıyı yapmayacaksınız ya da bu çağrıyı düzeltmemizi isteyeceksiniz ikincisi Sayın Canikli'nin söylediklerine kargalar bile güler. Eğer hükümetin dosyaların açılmasından bir endişesi olmasaydı bunu dosyalar açılırdı. Kendilerine güvenemiyorlar. Korkmayanlar hadi açıyoruz derler. Hamzaçebi'nin konuşması salonda alkışla karşılandı.

MUHALEFET 184 KİŞİYİ BULMAK İSTİYOR
Muhalefetin ilk amacı toplantıda yeterli sayıyı yani 184 kişiyi bulmak. CHP, Kemal Kılıçdaroğlu'da dahil olmak üzere tam kadro Meclis'te yerini alacak. MHP'de ise Devlet Bahçeli seçim çalışmaları sebebiyle oturuma katılamayacak ancak partisine en 40-45 vekilin katılması talimatını verdi.

AKP'DEN KİMLER KATLACAK?
AKP'den istifa eden 7 vekil ve BDP'den 6 vekilin de oturuma katılması bekleniyor.

"4 SAYFA OKUNMALI"
Muhalefet, milletvekillerinin dört eski bakan hakkındaki iddialar konusunda bilgi sahibi olması için en azından fezlekelerin içeriğine ilişkin savcının özetinin okunmasını istiyor. 

CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi yaptığı açıklamada, taleplerinin 300 sayfaya yakın fezlekenin okunması değil, ancak savcının iddialara ilişkin yaklaşık 4 sayfalık özetinin okunması olduğunu söyledi.

İKİ AYRI KOMİSYON İSTENİYOR
AKP 4 eski bakanı kapsayan fezlekeler için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için önerge verecek. AKP, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Muammer Güler için bir Erdoğan Bayraktar için ayrı bir komisyon kurulmasını isteyecek.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 4 eski bakanla ilgili fezlekenin orijinalini beraberinde TBMM'ye getirdi.


Fezlekenin orjinaline basına da gösteren Tekin, bunun suç olup olmadığı yönündeki soruları ise şöyle yanıtladı: ''Yemişim suçunu. Hırsızlık suç değil de bu mu suç. Eğer bu suçsa suç işliyorum''

Bakanlar hakkındaki iddiaların öyle gazete küpürlerinden, haberlerden kaynaklanmadığını da vurgulayan Tekin, ''Bu iddialar öyle gazete iddiaları değil, devletin savcısının iddiaları. İşte fezleke. Bakanlar Kurulu'nun üçte biri suç işlemiş. Türkiye'nin dış politikasını da tehlikeye atmış. Fotoğraflar, belgeler, paralar ortada. Sadece bir vicdan lazım'' dedi. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com