Yeni Açılan Barajlar Malatya'ya Hayat Verecek

Yeni Açılan Barajlar Malatya'ya Hayat Verecek
12 Aralık 2012 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ankara'dan tele konferans sistemiyle açılışı gerçekleştirilen Malatya'daki Kapıkaya Turgut Özal Barajı ile Boztepe Recai Kutan barajları, Malatya'ya hayat verecek

12 Aralık 2012 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ankara'dan tele konferans sistemiyle açılışı gerçekleştirilen Malatya'daki Kapıkaya Turgut Özal Barajı ile Boztepe Recai Kutan barajları, Malatya'ya hayat verecek.
KAPIKAYA TURGUT ÖZAL BARAJI
Kapıkaya Turgut Özal Barajı, il merkezine 23 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Merkez Kapıkaya köyünün güneyinde Mamikan Deresi üzerinde inşa edilen temelden 89,50 metre yüksekliğinde ve kil çekirdekli kaya dolgu tipindeki Kapıkaya Turgut Özal Barajı'nda depolanacak 71 milyon 140 bin metreküp su ile Kale Ovası'nda 40 bin dekar tarım alanının kapalı borulu şebeke ile sulanması sağlanacak.
Baraj inşaatının ihalesinin 20.01.1998 tarihinde yapıldığı, İsmail Çelik İnş. Tic. ve San. Ltd. Şti'nin taahhüdünde yapımı tamamlanan barajın toplam maliyetinin, 183 milyon TL olduğu vurgulandı.
Sulama şebekesinin yapım işinin 19.07.2011 tarihinde ihale edilerek işe başlandığı ve çalışmaların devam ettiği kaydedildi.
BOZTEPE RECAİ KUTAN BARAJI
Malatya il merkezine 50 kilometre uzaklıkta bulunan Boztepe Recai Kutan Barajı'nda, Yazıhan ilçesi Kuruçay Deresi üzerinde inşa edilen temelden 79 metre yüksekliğinde ve kil çekirdekli zonlu toprak, dolgu tipindeki Boztepe Recai Kutan Barajı'nda depolanacak, 73 milyon 690 bin metreküp su ile Yazıhan Ovası'nda 116 bin 970 dekar tarım alanının kapalı borulu şebeke ile sulanmasının sağlanacağı belirtildi.
Baraj inşaatının ihalesi 02.09.1997 tarihinde yapıldığı ve Kayaoğlu İnş. Tic. ve San. Ltd. Şti'nin taahhüdünde yapımının tamamlandığı ifade edilip, barajın toplam maliyetinin 85 milyon TL olduğu aktarıldı. Sulama şebekesinin yapım işi 2013 yılında ihale edilecek.
Her iki barajın maliyetinin 268 milyon TL olduğu belirtilirken, kanalların tamamen bitirilip baraj suyundan faydalanılması ile, il ve ülke ekonomisine milyarlarca liralık ekonomik girdi sağlanacağı vurgulandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com