Yeni Akit müdürü mahkemeye zorla getirilecek

Yeni Akit müdürü mahkemeye zorla getirilecek
Eşçinsellerle ilgili ayrımcı ve aşağılayıcı haberleriyle tanınan Yeni Akit'in yazı işleri müdürü duruşmaya katılmayınca zorla getirme kararı çıktı.
Kaos GL'nin Yeni Akit hakkında LGBT'lere dönük nefret saçan haberleri dolayısıyla açtığı davanın son duruşması bugün görüldü. LGBT'leri aşağılamaktan yargılanan Yeni Akit'in sorumlu müdürü Zekeriya Say hakkında zorla duruşmaya getirilme kararı verildi.
 
Kaos GL Derneği'nin, LGBT'lere (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) yönelik nefret saçan yayınlarından ötürü Yeni Akit gazetesine açtığı davanın duruşması bugün Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
 
Kaos GL'den Ali Erol ve Umut Güner ile avukatlar Hayriye Kara ve Oya Aydın Göktaş'ın hazır bulunduğu duruşmaya Yeni Akit sorumlu müdürü Zekeriye Say katılmadı. Avukatların talebi üzerine Say hakkında, "tanık" sıfatıyla zorla getirilme kararı çıkartıldı.
 
Kaos GL avukatları duruşmada davanın sadece bir hakaret ve aşağılama davası olmadığına dikkat çekti. Yeni Akit'in halkın belli bir bölümünü cinsel yöneliminden dolayı aşağılayarak ayrımcılık suçu işlediğini belirten avukatlar, Yeni Akit'in benzer içerikte nefret yayan ve ayrımcı haberler yapmaya devam ettiğini de hatırlattı.
 
Davanın bir sonraki duruşması 26 Mart saat 10.30'da görülecek.Ne olmuştu?
 
Kaos GL, Yeni Akit'te 23 Ekim 2012'de yayınlanan "Sapkınlar Okullara Sızıyor" başlıklı habere karşı TCK 216 "Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama" gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Eşcinselleri "sapkın" olarak niteleyen gazete haberini "basın özgürlüğü" kapsamında gören Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı 12 Mart 2013'te davaya ilişkin takipsizlik kararı verdi.
 
Karara yapılan itirazın ardından "basın yoluyla hakaret" suçundan açılan dava, LGBT'lere yönelik basında yer alan nefrete ilişkin Türkiye'de açılan ilk kamu davası olma özelliğini taşıyor.
 
Akit'in Homofobisi Yeni Değil
 
Kaos GL Derneği, 2008 yılında "Üskül'ün tercihi sapıklardan yana!.." başlıklı haberinden dolayı Vakit gazetesine tazminat davası açmıştı. Dernek ayrıca gazete yazarı Serdar Arseven hakkında "hakaret nedeniyle ceza davası açılması istemli" Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. Yargıtay 2011 yılında, Anadolu'da Vakit ve Serdar Arseven ile ilgili verdiği kararda, yapılan haberin eleştiri sınırları dışında olduğunu ve Derneğin kişilik haklarını ihlal ettiğini ve manevi zararın tazmin edilmesi gerektiğini belirtmişti. Ancak Serdar Arseven hakkında suç duyurusunda bulunulmasına rağmen kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmişti.

(DSK)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com