Yeni anayasa çalışmalarına Barodan öneri

Yeni anayasa çalışmalarına Barodan öneri
Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin, İstiklal Marşı'nın Anayasa'da yer aldığını fakat İstiklal Marşı'nın metni konusunda bir açıklamanın bulunmadığına dikkat çekti.

Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin, İstiklal Marşı'nın Anayasa'da yer aldığını fakat İstiklal Marşı'nın metni konusunda bir açıklamanın bulunmadığına dikkat çekti.
Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Anayasa Uzlaşma Komisyonu Alt Komisyonu'na baro olarak yaptıkları ziyaretin ardından bir basın toplantısı yaptı. Baro binasında yapılan toplantıda konuşan Avukat Turgay Şahin, her kesimin, her meslek grubunun anayasada bir düşüncesinin olması gerektiğini ifade etti. Sadece avukatların, doktorlar, hakimlerin, siyasetçilerin düşünceleri değil, herkesin kendi ifadesini bildirmesi gerektiğini aktaran Şahin, TBMM Anayasa Uzlaşma
Komisyonu Alt Komisyonu'nda gördükleri ilgiden memnun olduklarını, her türlü düşünceye karşı sıcak bir yaklaşım içerisinde olduklarını anlattı. Görüşlerini komisyona ilettiklerinde ilk defa yer alan düşüncelerin bulunduğunun kendilerine belirtildiğini söyleyen Şahin, bu düşüncelerin de son derece ilginç bulunduğunu kaydetti.

"ANAYASAMIZ TOPLUMUN TÜMÜNÜ KUCAKLAMALI"
Yeni anayasanın çok anlaşılır bir dille yazılması gerektiğini söyleyen Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yeni anayasa metninin çok kısa bir metin olması lazım. Kocaman ciltlik bir anayasa istemiyoruz. Bazı devletlerin anayasalarının bir sayfadan ibaret olduğunu biliyoruz. Bir ülkeyi birebir örnek almak durumunda değil ancak, orman mevzuatına kadar atıfta bulunan bir anayasa çok arzu edilen bir şey değil. Anayasa, devletin örgütlenmesini ve devlet karşısından bireyin hak ve hürriyetlerini açıklayan temel bir metin olmalı. Bu temel metin kısa, öz, anlaşılır ve ihtilafa mahal bırakmayacak açıklıkta olmalı.
Toplumun tümünü kucaklamalı. Toplumun birlik ve beraberliğini vurgulayan bunu güçlendiren bir çizgide kaleme alınmış olmalı. Bu çerçevede biz şunu ifade ettik. Türkiye Cumhuriyeti topraklarında, bu ülke içerisinde yaşayan millet olarak biz neyiz? Bu ülke bizim için neyi ifade ediyor? Bu ülkede yaşamak bizim için neden zorunlu? Coğrafyanın anlamı nedir? 7 düvelde hüküm süren bir milletin bakiyesi olarak bu coğrafyaya sıkışmışız. Dolayısıyla birçok milletin bir arada yaşadığı bir toplumuz ama biz bir
milletiz. Bunu çok kolay ifade etmek mümkün olmayabilir ama kolaylaştırmak mümkün."

"ANAYASAMIZ İSTİKLAL MARŞI İLE BAŞLAYAN BİR ANAYASA OLABİLİR"
İstiklal Marşı'nın anayasada yer aldığını; fakat anayasada İstiklal Marşı'nın metni konusunda bir açıklamanın bulunmadığına dikkat çeken Şahin, "Anayasa yargısı bir çok kez anayasanın giriş metnine atıfta bulunuyor. Anayasanın başlangıç metnidir bu. Türkiye Cumhuriyeti anayasasında da başlangıç metni vardır ancak bu anayasadan sayılmaz. İstiklal Marşı'nın anayasada yer aldığı maddede İstiklal Marşı metninin anayasal bir metin olduğu vurgulanabilir. İstiklal Marşı bizim için Türkiye'de yaşayanların
birliğini ortaya koyan anayasal bir metindir denilebilir. İkinci bir çözüm; anayasanın başlangıcına giriş kısmına İstiklal Marşı'nın 10 kıtası konulabilir. Bizim anayasamız İstiklal Marşı ile başlayan bir anayasa olabilir. Bu bir yenilik olur. İstiklal Marşı'na daha güçlü bir vurgu yapılabilir. Sözleri anayasal metin olacak kadar güçlü bir şekilde vurgulanmalı. Bizim milletimizin referansı olmalı. İstiklal Marşı'ndan daha objektif bir şey var mıdır? Ortak bir metindir. Buna güçlü bir vurgu şarttır"
şeklinde konuştu.

"MİLLİ EGEMENLİK YALNIZ YASAMA, YÜRÜTME VE YARGI ELİYLE KULLANILIR DENİLMELİ"
Yeni anayasada, eski anayasalarda yer alan milli egemenlik kullanımına açıklık getirilmesini öneren Baro Başkanı Şahin, şu ifadeleri kullandı:
"Milli egemenlik, yetkili organlar aracılığı ile kullanılır hükmü ortadan kaldırılmalı. 1980 darbesi sonrasında hazırlanan mevcut anayasamızda, egemenliğin devletin yetkili organların eli ile kullanılacağı hükmü yer almıştır. Dolayısıyla kendisini anayasal bir kurum olarak gören her grup, egemenliğin kullanılmasında kendisini yetkili görmeye başlamış. Halbuki kuvvetler ayrılığında milli egemenliği kullanacak üç tane temel erk vardır. Yasama, yürütme ve yargı. Milli egemenlik yalnız yasama, yürütme ve
yargı eliyle kullanılır denilmeli ve egemenliğin kullanımı bu şekilde netleştirilmeli."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com