“Yeni anayasada ilk 4 madde olmayacak"

“Yeni anayasada ilk 4 madde olmayacak"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 13 askerin şehit edilmesinin ve ardından eş zamanlı olarak Demokratik Toplum Kongresi'nin aldığı 'demokratik özerklik' kararının kendilerini derinden ya

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 13 askerin şehit edilmesinin ve ardından eş zamanlı olarak Demokratik Toplum Kongresi'nin aldığı 'demokratik özerklik' kararının kendilerini derinden yaraladığını belirterek, bu iki olayın Türk milletini endişeye sevk ettiğini söyledi.

CHP Eskişehir milletvekilleri Süheyl Batum, Kazım Kurt ve İl Başkanı Erman Gölet birlikte basın toplantısı düzenledi. Batum, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 13 askerin şehit edilmesinin ve ardından eş zamanlı olarak Demokratik Toplum Kongresi'nin aldığı 'demokratik özerklik' kararının kendilerini derinden yaraladığını belirterek, bu iki olayın Türk milletini endişeye sevk ettiğini belirtti. Batum, 'AK Parti'nin bizi Meclis'e sokmak için CHP ile anlaşma yapmaktan başka tek bir çaresi yoktu ve geldiler, anlaşma yaptılar' dedi.
Anlaşmada iki ibarenin olduğunu belirten Batum, 'Birisi, bütün milletvekilleri tutuklu, tutuksuz, ne olursa olsun buraya gelecek. Ama yargılanmaya devam edecek. İkincisi, Türk hukukunun anayasa dahil bütün mevzuatın herkese yönelik olarak 'evrensel hukuka uygun yorumlanması ve uygulanması zorunludur' diye bir ibare koydurttuk. Başbakan bunu 'başka çarem yok' diye imzaladı. Fakat çok sinirlendi' diye konuştu.
Türk milletinin seçimlerin ardından huzursuz olduğunu ileri süren Batum, 'Şu anda yaşadığımız bütün olayların sorumlusu açıklıkla hükümettir. Türkiye'de şehitleri sayarak iktidarda olmak ve iktidara gelmek istemeyiz. 1998 yılında Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının ardından büyük bir devlet olmanın verdiği güvenle onu yargıladık. Terör örgütü çökertildi. 2001 yılında o dönemin cumhurbaşkanı dahil 'Türkiye'de terör bitmiştir. Artık, bölgeye yönelik sosyal, kültürel önlemlerin alınması' yönünde sözler söyledi. Şimdi, 10 yıl öncesini tamamen silmeye çalıştılar. Tunceli'de, Şırnak'ta olağanüstü halin kaldırıldığı bir Türkiye'yi devraldılar. Bugüne geldik. Hükümetin teröre karşı ne önlemi var? Hükümet programına baktık, terörden iki satır da olsa söz yok. Hiçbir plan ve önlem yok. 'Demokratik açılım' dediler, içi boş. 'Yeni Anayasa yapacağız' dediler. 'Nedir?' dedik. 'Kürt sorununu yeni anayasa ile çözeceğiz' dediler. 'Ne koyacaksınız?' dedik. Tık yok. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'Teröre karşı alacağınız önlemleri beraber tartışmaya hazırız' dedi. Başbakan 'Özel güvenlik getireceğiz oraya' dedi. Kılıçdaroğlu, 'Peki nasıl?' dedi. 'Şu anda kurgulamadık onu kurgulayacağız' diye konuştular. Tek kelime söylemedi. Teröre karşı önlem alıyorlarmış, yalan, özel güvenlik, terörle mücadele yok. 'Terör olaylarını barışı ve demokrasiyi istemeyen bazı güçler yapıyor' dediler. Terörle mücadelede beceriksiz oldukları muhakkak. Terörün büyüyerek devam etmesinin bir nedeni var. CHP ve herkes bunu biliyor. Dışarıda hazırlanan birtakım planlar var. Bu hükümetin bu planların uygulayıcısı olmaktan başka hiçbir planı yok. Kendisine empoze edilen ve dayatılan bir senaryonun uygulayıcısı durumunda' şeklinde konuştu.
Batum, Başbakan'ın 'Yeni anayasa toplumsal barışı sağlayacak' dediğini öne sürerek, yeni anayasanın birilerinin verdiği, hükümetin de oynuyormuş gibi yaptığı bir planın parçası olduğunu iddia etti. 'Bu anayasa, ilk 4 maddenin olmayacağı ve genel affın ekleneceği bir anayasa olacak' diyen Batum, sözlerini şöyle sürdürdü:
'Kafalarındaki anayasada üniter devlet olmayacak. Tayyip Erdoğan'a da vaat edilen, otoriter rejimi sağlayacak demokratik, laik cumhuriyet ibaresinin olmadığı bir anayasa. Bir de bu oyunun parçası olarak genel af. Onlara 'federasyon kuracaksınız, biz ilk 4 maddenin olmadığı bir anayasa yapacağız' sözü verildi. BDP, özellikle Hatip Dicle ve KCK konusunda anlaşamayınca kendilerine birileri tarafından söylenen bu projeyi devreye soktu ve 'demokratik özerklik ilan ediyoruz' dedi. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Her 4 kişiden biri bize oy verdi. Bu planın olabileceğinden endişelenen yüzde 50'i de baskılara rağmen AKP'ye oy vermedi. Türk milleti merak etmesin. Bütün tabloyu görüyoruz.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com