Yeni Anayasa'da İnternet'e sansür de var!

Yeni Anayasa'da İnternet'e sansür de var!
Gezi Parkı olayları sonrası Başbakan'ın 'bela' olarak nitelendirdiği Sosyal Medya, yeni anayasa ile birlikte yasalaştırılacak.

Geçtiğimiz hafta siyasi partilerin yeni anayasa için anlaştıkları 48 madde içerisine internet de dahil oldu. Gezi Parkı olayları esnasında Sosyal Medya çok konuşulmuş, gizlenmeye çalışılan gerçekler SosyalMedya sayesinde açığa çıkmıştı. AKP bundan ciddi derecede rahatsız olmuş ve yasaklama girişimlerinde bulunmuştu. Yeni anayasa ile internet artık yasalaştırılacak ve 'kişisel gizlilik' temel alınacak.

AKP - CHP - MHP ve BDP’nin benimsediği madde, ‘’Bilgiye erişim hakkı ve bilişim özgürlüğü’’ başlığı altında düzenlendi. Yeni Anayasa maddesi TBMM’de benimsenip yürürlüğe girerse, internet düzenlemesi şöyle olacak:

‘’Herkes, bilgiye, internete ve diğer elektronik iletişim ortamlarına serbestçe erişim hakkına sahiptir. Devlet, bu hakkın etkin ve adil biçimde kullanılması için gerekli düzenlemeleri yapar. İnternet aracılığıyla yapılan haberleşmenin gizliliği esastır ve herkes paylaştığı kişisel verinin korunmasını; düşünce ve kanaatlerinin gizliliğine saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir.

İnternet ve diğer elektronik iletişim ortamlarına erişim hakkı özel yaşam ve aile yaşamının gizliliği ile kişisel verilerin korunması, haberleşme özgürlüğü, bilgiye erişim hakkı, düşünceyi açıklama ve basın özgürlüğü ve sözleşme özgürlüğüne, çocukların cinsel sömürüye karşı korunmasına ilişkin anayasal esaslar dikkate alınarak kanunla düzenlenir.’’ (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com