''Yeni Bir Demokratik AnayasaNasıl Olmalıdır?'' konferansı

''Yeni Bir Demokratik AnayasaNasıl Olmalıdır?'' konferansı
Anayasa Mahkemesi Üyeliğinden emekliye ayrılan Prof. Dr. Sacit Adalı, ''Evrensel hukuk kurallarına uyalım, çok kolay bir Anayasa'yı bir yıldan öncede hazırlarız'' dedi.

Anayasa Mahkemesi Üyeliğinden emekliye ayrılan Prof. Dr. Sacit Adalı, ''Evrensel hukuk kurallarına uyalım, çok kolay bir Anayasa'yı bir yıldan öncede hazırlarız'' dedi.
Prof. Dr. Adalı, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde verdiği ''Yeni Bir Demokratik Anayasa Nasıl Olmalıdır?'' konulu konferansta, 1982 Anayasası'nın yasaklarla dolu bir anayasa olduğunu, vesayet makamları ve tabular bulunduğunu savundu.
Bu tabuların aşılamadığını belirten Prof. Dr. Adalı, şöyle devam etti:
''Tabuların ötesine geçip düşünüyorsunuz, düşündüğünüzü ifade edemiyorsunuz. İnsan olarak düşünen bir varlıksınız. Düşünen varlığın sadece düşünmesiyle kalması olur mu? Anayasalara bakıyorsunuz düşünceyi ifade hürriyeti diye bir hürriyet var. Din ve vicdan hürriyeti ve düşünce hürriyeti var. Her şeyi düşünebilirsiniz. Usulünce de bütün düşündüğünü her şeyi söyleyebilirsiniz. Hatta şiddete başvurmamak şartıyla tatbikata da sokabilirsiniz. Yeter ki devlete, millete, etrafa, insanlara zarar vermeyecek bir eylem düşünün. O da mümkün. Kağıt üzerinde Anayasamızda hepsi var. 1982 Anayasası'nın 12 ve 13. maddesinden itibaren hak ve hürriyet bölümünde hepsi güzel şekilde söylemiş. Hak ve salahiyetler hürriyetine, eğitim, basın hürriyetine sahipsiniz ancak hemen ardında gelir milli güvenlik, kamu güvenliği, sağlığı, genel ahlak gibi çok muğlak sebeplerle sınırlanabilir. Bu cebimize koyuyorsunuz öbür cebimize aktarmaya müsaade etmiyorsunuz.''

-''Tam demokrasi, bütün insanlara saygı göstermektir''-

Prof. Dr. Adalı, 1980'li ve 1990'lı yıllardaki demokrasinin, eksik demokrasi olduğunu iddia etti.
''Tam demokrasi, bütün insanlara itibar etmek, saygı göstermek, insanın var olduğunu kabul etmekten geçer'' diyen Prof. Dr. Adalı, demokrasinin özgür ve güvenilir insanların rejimi olduğunu belirti.
Demokrasilerde herkesin eşit olduğunu söyleyen Prof. Dr. Adalı, şunları kaydetti:
''Devlet kimse bana gelsin. (Müslüman olarak vaktiyle sana eziyet etmiştim, özür diliyorum. Sana Kürt olarak geçmişte böyle böyle olmuştu, o geride kalsın) desin. Bakın acısını hepimiz tattık. Bedelini hepimiz ödüyor. Kürtler de ödüyor, Türkler de ödüyor. Geçen dönem Aleviler Madımak'ta öldürüldü, Müslümanlar da öldürüldü. Her kesim bu memlekette maddi ve manevi zarar gördü. Artık yeter. 1950'deki işareti ben bugün hala kullanmak istiyorum. Söz milletindir, artık yeter. Gelin ırkıyla, cinsiyle tüm farklılıklarıyla bir araya gelelim. Biz bundan sonra birbirimizin ne yediğine, ne içtiğine, ne düşündüğüne, ne yazdığına ne çizdiğine karışmayacağız. Tek şartla, terör, şiddet, bastırma, tehdit, yıldırma yok. Anayasa yapılması o kadar kolay ki, evrensel hukuk kuralları o kadar açık, saysanız 10-15 beş kural var. Bunlar bizim genel hayatımızla da çok örtüşüyor. Geleneğimizle, geleceğimizle de örtüşüyor. Evrensel hukuk kurallarına uyalım, çok kolay bir Anayasa'yı bir yıldan öncede hazırlarız.''


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com