Yeni bir krize hazır mıyız?

Yeni bir krize hazır mıyız?
2008 krizinin üzerinden geçen beş senenin ardından bankaların yeni bir krize hazır olup olmadığı sorgulanıyor.
 Lehman Brothers'ın çöküşünün ardından bir sonraki olası krizi engellemek amacıyla politika yapıcılar felakete neden olan faktörlerin üzerine gittiler. Peki başarılı oldular mı?
 
Krizin üzerinden geçen beş yılın ardından Financial Times, 34 büyük bankanın krize neden olan düşük sermaye, zayıf fonlama yapısı, borç verme, zayıf işlem yapıları gibi faktörleri yeniden gözden geçirdi. Bankaların büyük çoğunluğu birkaç nedenden ötürü başarısız olurken, beş koşulu sağlayan tek banka Royal Bank of Scotland oldu.
 
Mark Carney'e yakınlığı ile bilinen bir regülatör, bankacılıktan rengin aktığını kaydederek bugünlerin rock starlarının regülatörler olduğunu söyledi.
 
Standard Chartered Londra Finans Direktörü Richard Meddings, regülasyonun artık çok daha baskın ve etkili olduğunun altını çizdi.
 
FT'nin analizine göre, 34 bankanın da başarısız olduğu ''kötü borçlanma''  krizin en büyük faktörüydü. Araştırmaya konu olan tüm bankaları, zayıf varlık kalitesine sahipti.
 
Kötü borçlanmayı engellemek için otoritelerin pazar ekonomisinde direkt yapabilecekleri pek az şey bulunmakta. Fakat regülatörler sistemi daha fazla zarardan korumanın yollarından biri olan sermayeye odaklanmayı tartışıyorlar.
 
Piyasa uzmanları, bankaların bitmeyen işlerini bitirmek için hummalı bir çalışma içerisinde olduklarını belirtiyorlar.
 
FED'in tahvil alımlarında azaltmaya gitmesinin, bankaların bilançolarında tahvillerin değerinde düşüşe neden olması bekleniyor. İkinci bir tehdit ise, bir yıldan kısa bir süre içinde Euro Bölgesi'ndeki merkez bankalarında ucuz fonlamanın sonuna gelinmiş olmasından kaynaklanıyor.
 
Ekonomik büyümenin teşvik edilmesi, parasal genişlemeye yönelik gerçeklerin yanısıra düzenlemelerde denge sağlamanın en büyük zorluk olacağını söyledi. (SBK)

TheLira
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com