"Yeni bir sürgün fetvası"

"Yeni bir sürgün fetvası"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nı eleştirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nın “ya bu deveyi güdersin, ya bu diyardan gidersin” anlamına geldiğini savunarak, “Bu tasarı yoksulun barınma hakkını yok sayan yeni bir sürgün fetvasıdır. Bu yasayla yurttaşın mülkiyet hakkına tecavüzün yasal temeli oluşturulmaktadır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nın “ya bu deveyi güdersin, ya bu diyardan gidersin” anlamına geldiğini savunarak, “Bu tasarı yoksulun barınma hakkını yok sayan yeni bir sürgün fetvasıdır. Bu yasayla yurttaşın mülkiyet hakkına tecavüzün yasal temeli oluşturulmaktadır” dedi.

CHP’li Günaydın, Ankara Büyükşehir eski Belediye Başkanı Murat Karayalçın ile bir basın toplantısı düzenledi. Günaydın, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nın önümüzdeki hafta TBMM’de görüşülmeye başlanacağını belirterek, tasarının iktisadi, sosyolojik, hukuki, kültürel ve politik açılardan doğuracağı sonuçlarla, önümüzdeki döneme “damgasını vuracak” tartışmalardan olacağını ifade etti.

Tasarının gerekçesinde, 19 milyonu aşkın bina stokunun, 9 ila 11 milyonunun can ve mal güvenliği açısından sakıncalı olduğu ve yenileme çalışmaları için 500 milyar dolarlık harcama yapmak gerektiğinin belirtildiğini söyleyen Günaydın, tasarıda demokratik yaklaşımlarla bağdaşmayan bir rant dönemimin başlatılmak istendiğini ifade etti.

Günaydın, tasarının işleyiş mekanizmasının sıradan insanın hayatını son derece etkileyeceğini ifade ederken, tasarıya göre, yurttaşların verilen süre içinde riskli yapıları masrafları kendilerine ait olmak üzere tespit ettireceklerini, akis takdirde Bakanlık, TOKİ veya belediyelerin bu tespiti yapacaklarını kaydetti. Gerekli görüldüğü halde riskli olmayan yapıların da bu yasaya dahil edilebileceğini belirten Günaydın, eğer yapı riskli ise elektrik, su, doğalgazının kesileceğini, binanın kiraya verilemeyeceğini kaydetti. Riskli yapıların “yıkın” tebligatından sonra 30 gün içinde, masrafları bina sahibinin olmak üzere yıkılması gerektiğini, aksi halde bakanlık tarafından yıkılacağını kaydeden Günaydın, üzerindeki binası yıkılan arsa paydaşlarının ise anlaşamadıkları takdirde, bakanlığın arsa için acele kamulaştırma yoluna gideceğini belirtti. Bu tasarının “ya bu deveyi güdersin, ya bu diyardan gidersin” anlamına geldiğini savunan Günaydın, “Bu tasarı demokratik bir incelikten ve duyarlılıktan tamamen uzak bir yasadır. Yoksulun barınma hakkını yok sayan yeni bir sürgün fetvasıdır. Bu tasarıyla yurttaşın mülkiyet hakkına tecavüzün yasal temeli oluşturulmaktadır. Yetkinin yerel yönetimlerden alınarak, Bakanlık ve TOKİ’ye denetimsiz olarak devredilmesidir” dedi. Günaydın, yasada uygulamalara karşı idari yargıya dava açılabileceğini, ancak mahkemelerin yürütmenin durdurulması kararı veremeyeceklerini de belirtirken, “Bu fiilen vatandaşın yargıya başvurma ve sonuç alma yetkisinin by-pass edilmesidir” dedi.

Türkiye’de kentsel dönüşümün acil bir gereksinim olduğunu ancak bunun bu tasarı ile kentsel dönüşümün “dayatmacı rantsal dönüşüm” anlamına geleceğini savunan Günaydın, CHP’nin bu tasarının halk yararına olması için eşgüdüm içinde elinden geleni yapacağını da sözlerine ekledi.

"7 BİN KONUTLUK PROJE 8 YILDA BİTİRİLEMEZ Mİ?"

Karayalçın da, belediye başkanlığı döneminde, hayata geçen Portakal Çiçeği Vadisi ile Dikmen Vadisi 1. aşama projelerine dikkat çekerek, bu projelerin bölge halkının katılımıyla, “birlikte yönetimle” hayata geçirildiğini vurguladı. Bu kapsamda, Ankara Büyükşehir Belediyesini’nin Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi’ne tepki gösteren Karayalçın, “Biraz önce buraya gelirken, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanının, Sayın Başbakana teşekkürünü ilan eden billboardlarını gördüm. Sayın Belediye Başkanı, Sayın Başbakana teşekkür ediyor, kentsel dönüşüm projelerine verdiği destek nedeniyle. Herhalde Kuzey Ankara girişi projesini kastediyor olmalı. Çünkü çok büyük iddialarla bu gündeme getirildi. AKP’nin iki önemli gücü, TOKİ ve Ankara Büyükşehir Belediyesi burada yasa ile görevlendirildi, çok büyük olanaklar sağlandı ama tam bir karmaşa yaşanmaktadır. Sayın Başbakan üç kez orada bilgi aldı. 7 bin konutluk proje Allah aşkına 8 yılda bitirilemez mi? Bu projede Belediye ile TOKİ karar aldı, aldığı kararları o insanlara tebliği etti, sistem yürümedi. O insanlarla birlikte karar alacaksınız, o insanları projenin sahibi haline getireceksiniz, sonucu ancak öyle alabilirsiniz” diye konuştu.

Karayalçın, söz konusu tasarıya ilişkin ise, kentsel dönüşümün bir sürecin tümü için ortaya konması gerektiğini, depremin öncelikli bir konu olduğunu, ancak kentsel dönüşümün sadece bu konu etrafında düşünülmemesi gerektiğini söyledi. Karayalçın, bu tasarının daha çok “İstanbul tasarısı” olduğunu ifade etti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com