Yeni Demokratikleşme Paketi komisyonda

Yeni Demokratikleşme Paketi komisyonda
CHP'li Öztürk:- "Yeter artık. Ne demokratikleşmez ülkeymişiz"- Benzer nitelikteki tekliflerinin ele alınmamasına tepki gösteren CHP'li Tanal, tekliflerini yırtarak, BDP'li Kaplan da "Hiç yerine konuluyoruz" diyerek komisyon toplantısını terket

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, yeni Demokratikleşme Paketiyle ilgili olarak, "Yeter artık. Ne demokratikleşmez ülkeymişiz" dedi.

Terörle Mücadele Kanununun 10. Maddesi Uyarınca Kurulan Ağır Ceza Mahkemelerinin Kaldırılmasına ve Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin TBMM Adalet Komisyonu'ndaki görüşmelerinde, demokratikleşme tartışması yaşandı.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, AK Parti ve CHP'nin tekliflerinin toplantı gündeminde yer almasına tepki göstererek, "Hiç yerine konuluyoruz. Her şey oyçokluğu değil. Oyçokluğuyla katırları doğurtamazsınız. İktidar mensuplarının ayrıcalığı ne? Biz teklif vermeyelim hiç. Komisyonun bizi bu kadar aşağılamaya hakkı var mı?" diye konuştu. Komisyonun tekliflerini gündemine almamasını protesto ettiğini belirten Kaplan, toplantıdan ayrılmak istedi.

Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya'nın ısrarı üzerine yerine oturan Kaplan, bir süre sonra toplantıdan ayrıldı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da vatandaşın değil, hükümetin ihtiyacı olan düzenlemelerin ele alındığını öne sürerek, "Öğrenci gibi geliyorum burada çalışıyorum. Benim tekliflerimi de birleştirmeyecekseniz ben tekliflerimin hepsini yırtıyorum" dedi ve toplantıdan ayrıldı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ise teklifte demokratikleşme adına bir şey getirilmediğini savunarak, "Yeter artık. Ne demokratikleşmez bir ülkeymişiz. Beşinci paket geldi, 'şu soruşturmanın önünü nasıl kapatırız' anlayışıyla getirmişsiniz" diye konuştu.

Komisyon Başkanı İyimaya, tutumunda ve kararlarında azami özen gösterdiği konusunda şüphe duyulmamasını istedi. Hükümetten gelen tasarı ve tekliflerin uzun zamanda hazırlandığı için komisyondan süratle geçirilmesi yönünde iradenin ortaya çıktığını anlatan İyimaya, "Kurumsal çözüm şudur; gündeme alınan konularda alt komisyon zorunlu olmalı. Alt komisyon zorunluluğunu ortadan kaldıracak tek şey, tüm partilerin konsensüsü olmalı" dedi.

İyimaya, bugün ele alınan teklife benzer nitelikte 17 teklif bulunduğuna dikkati çekerek, "Hangi imkan içinde müzakere sürdüreceğim?" diye sordu.

Muhabir: Ali Hakan Der
Yayınlayan: Sefa Salantur

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com