Yeni Demokratikleşme Paketi, TBMM Genel Kurulu'nda

Yeni Demokratikleşme Paketi, TBMM Genel Kurulunda
Adalet Bakanı Bozdağ:-"(Kabataş) Böylesi bir hadisede bu çirkinlik karşısında herkesin tavır alması gerekirken bir hanımefendi üzerinden siyasal kavga yapmak doğru değildir"

TBMM (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kabataş'ta başörtülü bir kadına yönelik iddialar konusunda, "Böylesi bir hadisede bu çirkinlik karşısında herkesin tavır alması gerekirken bir hanımefendi üzerinden siyasal kavga yapmak doğru değildir" dedi. 

Bozdağ, ÖYM'lerin tümüyle kaldırılmasını da içeren Yeni Demokratikleşme Paketi'nin geneli üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, örgüt suçu kapsamında dinlemelerin kaldırıldığını belirterek, dinleme kapsamının kanunun öngördüğü suçlar dışına çıkarılmasının önlendiğini kaydetti. 

Örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçların büyük kısmının dinleme kapsamında olduğuna işaret eden Bozdağ, "Ayrıca örgütten dinleme yapmanın da bir manası bulunmamaktadır. Bir de pek çok suç bunun kapsamına sokulduğu için sonsuz bir dinleme vardı. İlanihaye hiç dinlememesi gereken suçlarla ilgili örgütle bağlantılı diye dinleme yapılması gibi arzu edilmedik uygulamalardan herkes şikayet etmektedir. Bunun, devam eden soruşturmalarla uzaktan yakından herhangi bir ilgisi yoktu" diye konuştu.

ÖYM'lerin özel soruşturma ve özel kovuşturma usullerinin olmasının özel bir mahkeme olarak nitelendirilmesine yol açtığını dile getiren Bozdağ, şöyle konuştu:

"Eğer, sadece şunu yapsaydık, hiç usulde soruşturma ve kovuşturmada farklılık olmadan belli bazı suçlara bazı mahkemeler bakmış olsaydı, o zaman bunlara ilişkin 'bunlar özel mahkemedir' değerlendirmesi belki yapılamazdı ama bu kalkmadan sonra eminim ki ağır ceza mahkemelerinde bu davaların görülmesi, uygulamada zaten belli mahkemeler üzerinde bir yoğunlaşma oluşturacaktır. Belli davalar belli mahkemelerde, özellikle 1-2 ağır cezanın olduğu yerlerde, belli suçların belli mahkemelerde görülmesi mümkündür. Tabii, Türkiye'de ihtisas mahkemesi çok, başka ülkelerde de var. Ama, suç soruşturması ve kovuşturması konusunda Türkiye'de artık farklı bir yargılama yapma imkanı olmayacaktır. Bütün mahkemeler soruşturma ve kovuşturma usulü bakımından eşitlenmiştir. "

 

-"Devam eden soruşturma ve kovuşturmalarla hiçbir alakası yok"

 

Bozdağ, bazı muhalefet milletvekillerinin "bakanlara, size dokununca bunu kaldırmayı gündeme getirdiniz" dediğini belirterek, bunun siyasal  değerlendirme olduğunu ifade etti. 

CMK 250'ye göre kurulu özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının 2012 yılında yapıldığını, o zaman başka değerlendirmelerde bulunulduğunu kaydeden Bozdağ, "Eminim, bu olaylar olmasa, başka bir zamanda bu kaldırma yapılsaydı, o zaman da başka bir takım siyasal değerlendirmeler yapılacaktı. Bunun önüne geçme imkanımız yok. Bu kaldırma doğru mudur, yanlış mıdır? Hepimiz ittifak halinde diyoruz ki 'Bu mahkemelerin kaldırılması, özel savcı, özel hakim, özel soruşturma, özel kovuşturmaya son verilmesi doğrudur.' Biz bu doğru olanı yapıyoruz. Ayrıca, bilmenizi isterim ki devam eden soruşturma ve kovuşturmalarla bunun hiçbir alakası yoktur çünkü bu soruşturmaların hangi mahkemelerde görüleceği, davaya dönüştüğü zaman, henüz belli değildir. Eğer soruşturmalar TMK 10 kapsamındaki mahkemelerde davaya dönüşürse, o zaman diyebiliriz ki 'Bak, burada yargılanıyorlardı da bunu onun için yapıyorlar.' Ama şu anda soruşturma devam ediyor, hangi mahkemeye gideceği de belli olmayan bir aşamada böyle bir değerlendirmeyi yapmak yanlış" dedi.

 

-"Başbakan'ın yaptığı siyasal değerlendirmedir"

 

Türkiye'de devlet içinde görev yapan insanların farklı düşünce, inanç, fikirlere sahip olmasının normal olduğunu, bunu  zenginlik olarak gördüklerini anlatan Bozdağ, bütün kamu görevlilerinin, görevlerini yaparken Anayasa'ya, kanuna ve yürürlükteki mevzuata uygun hareket etmesi, hiyerarşik amirlerinden talimatları alması ve ona göre hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Bozdağ, "Eğer, kamuda görev yapanlar Anayasa ve yasalara uygun görev yapma yerine, başka saiklerle hareket etmeye başlarsa, hiyerarşik amirleri yerine başkalarından talimat alarak iş ve işlemler tesis etmeye başlarsa, bu hukukun dışına çıkmaktır. Bugün iktidarda AK Parti, siz olabilirsiniz, başkaları olabilir… Hiçbir meşru iktidar Anayasa ve yasaların dışına çıkanlara göz yummaz, göz yummaması da lazım. Bu devlet hepimizin, bu devletin içinde kamu görevi yapanlar da bu millete hizmet eden kamu görevlileridir, yasalara uygun bu işi yapmalıdır. Yasanın dışına çıktığı zaman da  onları yasanın içine çekecek uygulamalar neyse onlar da yapılır" diye konuştu.

 Pek çok kişinin devlet içerisinde devletleşmek isteyen bir örgütsel yapıdan bahsettiğini, değerlendirmeler yaptığını vurgulayan Bozdağ, "Ama böyle bir suç örgütü var mıdır, yok mudur, bunun nitelemesini benim yapmam mümkün değil. Siyasal bir değerlendirme yapılabilir ama buna dair nitelendirmeyi soruşturma evresinde cumhuriyet savcıları, kovuşturma evresinde de mahkemeler yapacak. Yetkimiz olmayan bir alanda, suça dair kesin hüküm içeren böyle bir değerlendirme yapmamız doğru olmaz. Arkadaşlarımızın bu kanuna dönük değerlendirmeleri -hukuki olan kısımları bir yana, siyasal değerlendirmeleri- neyi içeriyorsa, Sayın Başbakanımızın yaptığı da siyasal bir değerlendirmedir, öyle görülmesi lazım" dedi.

 

-"Rutin uyulama"

 

Tayinlerle ilgili sorulara karşılık Bozdağ, bir yere vali atandığı zaman, beraber çalışan vali yardımcılarının iş bölümünü kendine göre değiştirdiğini, aynı şekilde bir ile emniyet müdürü atandığı zaman kendi yardımcılarını, şube müdürlerini ve oralarda çalışanları kendi iç düzenlemesine uygun bir şekilde değiştirdiğini anlattı. 

Bozdağ, bunun Türkiye'de rutin bir uygulama olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Her dönemde, bir yere yeni emniyet müdürü, yeni vali atandığında, onlar bu anlamda düzenlemeler yaparlar. O zaman, müdür yardımcısını değiştirdiğinde kamuoyunun dikkatini çekmez veya trafikte çalışan bir polisi asayişe, TEM'de çalışan bir polisi başka bir yere verdiği zaman, kimse 'siz bunu niye yapıyorsunuz?' demez. Ama şimdi bu olaylar siyasal birtakım tartışmanın gündeminde yer aldığı için rutin olarak, yeni atanan emniyet müdürlerinin veya valilerin, kendi çalışma arkadaşlarına ilişkin yasalar çerçevesinde yaptığı değerlendirmeler, sanki insanlar görevden tamamen el çektiriliyormuş, memurluktan atılıyormuş gibi değerlendirmeler yapılıyor. Yani İstanbul'un içinde çalışan bir polis memuru, TEM'de çalışıyorsa, terörle mücadelede çalışıyorsa asayişe veriliyor.  Yani il aynı il, emniyet teşkilatı aynı teşkilat, ona terörle mücadelede çalışma görevi veren emniyet müdürlüğü aynı emniyet müdürlüğü, asayişe gönderen emniyet müdürlüğü aynı görevli; sanki bunlar bambaşka işlermiş gibi bir çarpıtma yapılıyor, bunu özellikle ifade etmek isterim.  Bunlar her zaman olan şeylerdir; kaldı ki idari işlemlerle ilgili yargıya başvurmak da her zaman mümkündür." 

Bozdağ, CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz'ün "Kabataş yalanını uyduran arkadaşla ilgili suç uydurmaktan soruşturma açıldı mı?" sorusuna, "Kabataş'la ilgili konuda bir yalandan siz bahsediyorsunuz ama ortada Adli Tıp raporu, ondan sonra da beyanlar var ama birtakım televizyon görüntüleriyle insanları suçlamak fevkalade yanlıştır. Siz karar veriyorsunuz, hüküm veriyorsunuz ama bir hanımefendi gelip diyor ki 'böyle, böyle yapıldı' ve darp izlerine ilişkin rapor alıyor, raporlar dosyasında duruyor" dedi.

Özgündüz'ün "Yalan, yalan" demesi üzerine Bozdağ, "Siz onları söylüyorsunuz ama dosya onları söylemiyor.  Onun için de bakın, böylesi bir hadisede bu çirkinlik karşısında herkesin tavır alması gerekirken bir hanımefendi üzerinden siyasal kavga yapmak doğru değildir. Yalanı uydurduğunu nereden biliyorsunuz siz?" karşılığını verdi.   

Bozdağ'ın konuşmalarının ardından teklifin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak, maddelerine geçilmesi kabul edildi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com