Yeni eğitim sisteminde önemli işaret

Yeni eğitim sisteminde önemli işaret
Eğitim Bakanlığı (MEB), 4+4+4 sistemiyle ilgili hazırladığı kitapçıkta, bugüne kadar yalnızca mesleki eğitimde “kız ve erkek öğrencilerin” ayrı okulda eğitim alması uygulamasının örgün eğitimde de gündeme gelebileceğinin işaretini verdi.


MEB, “12 Yıl Zorunlu Eğitim, Sorular ve Cevaplar” başlığı altında 58 soruluk bir kitapçık yayımladı. Kitapçıkta dikkat çeken başlıklar şöyle:

Karma eğitim: MEB, yasada tanımlanan karma eğitim sisteminde herhangi bir değişiklik yapılmadığını ve uygulamaya şimdi olduğu gibi devam edileceğini bildirdi. Yasada tanımlanmasına karşın mesleki eğitim dışında bugüne kadar hiç uygulanmayan erkek ve kız öğrencilerin ayrı okullarda okumasını düzenleyen “Eğitimin türüne, imkân ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir” hükmüne atıf yapılması dikkat çekti. Söz konusu mesleki eğitimin yanı sıra örgün eğitimde de karma eğitime alternatif kız ve erkek okullarının “imkân” ve “zorunluluk” gerekçesiyle açılabilmesine açık kapı bırakıldı. MEB yetkilileri yasanın görüşmelerinde bazı bölgelerde kız öğrencilerin bölgenin sosyal yapısından kaynaklanan nedenlerden ötürü aileler tarafından okula gönderilmediğini belirterek, kesintili eğitimle birlikte bazı bölgelerde yalnızca kız okullarının açılmasının gündeme gelebileceğine işaret etmişti.

5 yaşta kayıt: Yeni uygulama ile eski uygulama arasındaki fark sadece 2 aylık bir süreyi kapsamaktadır. Bu fark çocukların fiziki ve ruhsal gelişimlerinde bir olumsuzluk yaratmayacaktır. Birinci sınıf programları yaş grubuna uygun olarak revize edilmektedir.

1. ve 8. sınıfları ilgilendiriyor: Yeni yapı şu an sadece ilkokula başlayacak öğrenciler ile 8. sınıfı bitirecek öğrencileri doğrudan ilgilendirmektedir.

5. sınıf öğretmenleri: 5. sınıflarımızdaki 37 bin 722 sınıf öğretmenimiz yeni sistem nedeniyle norm fazlası konuma düşmektedir. Bu öğretmenlerimiz erken kayıt nedeniyle yeni açılacak şubelerimizde görevlerine devam edecekler. Uygulamanın ilk yılında 1. sınıflar da öğretmen ihtiyacı doğacaktır.

Ders kitapları yenilenmeyecek: İlkokul programları kademeli olarak yenilenecektir. 2012-2013 eğitim-öğretim yılı için yeni ders kitapları yazılmasını gerektirecek boyutta bir program değişikliği olmayacaktır. 1. sınıf programlarında yeni yaş grubu dikkate alınarak bu yaş durumuna uygun gerekli düzenlemeler yapılacaktır.

Binalar 4 yıl içinde ayrılacak: Mümkün olan yerlerde öğrencilerin taşınması da dahil olmak üzere ilköğretim okullarının bazıları ilkokul bazıları da ortaokul olarak belirlenecektir. Mümkün olmadığı yerlerde mevcut öğrencilerin taşınması yapılmaksızın ilkokul olarak belirlenen okulların sadece 1. sınıfına, ortaokul olarak belirlenen okulların ise sadece 5. sınıfına kayıt yapılacaktır. İlkokul olarak belirlenen bir ilköğretim okulunun 4. sınıfında okuyan çocuk, 5. sınıf için ortaokul olarak belirlenen okula kayıt olacaktır. Böylece 4 yıllık bir süre içinde ilkokul ve ortaokul sistemi fiziki olarak ayrı mekânlarda eğitim öğretim yapar hale gelecektir. Sınav sistemi: Liseye devam konusunda birkaç yıl daha SBS’ye göre seçme sürecektir. (NSK)

Cumhuriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com