Yeni eğitim yılı grevle başladı

Yeni eğitim yılı grevle başladı
İspanya'daki 17 özerk yönetimin 10'undaki okullarda grev yapıldı.

İspanya'da ekonomik krizle bağlantılı olarak özerk yöntimlerin aldıkları önlemler kapsamında, eğitime ayrılan bütçelerin azaltılması ya da öğretmenlerin çalışma saatlerinin artırılmasına karşı ülkenin birçok yerinde yeni eğitim yılı grevlerle başladı.

İspanya'daki 17 özerk yönetimin 10'undaki okullarda grev yapıldı. Madrid'deki orta öğretim düzeyindeki 320 kadar kamu okulunda görevli yaklaşık 20 bin öğretmen, sendikalar tarafından 20, 21 ve 22 Eylül'de greve çağırıldı.

Sendika yetkilileri bugünkü greve katılımın yüzde 80 boyutunda olduğu açıklarken, Madrid özerk yönetimi katılımı yüzde 43 olarak duyurdu. Greve rağmen tüm kamu okulları açık olsa da, okullarda sadece üst düzey yönetici konumundaki görevlilerin ve her 50 öğrenci için 1 öğretmenin kalmasına müsade edildi.

Öğretmenlerin haftalık çalışma saatlerinin 18'den 20'ye çıkarılmasını ve eğitime ayrılan bütçenin azaltılmasını protesto eden Madrid'deki sendikalar, kemer sıkma politikalarının eğitim sektörünü de kapsamasını "kabul edilemez, kötü bir saldırı" olarak değerlendiriyorlar.

Madrid'de gün boyunca yapılan gösterilere veliler ve öğrenciler de destek verirken, bazı okulların ve Eğitim Bakanlığı binasının önünde protesto eylemleri düzenlendi. Madrid'de öğretmenlerin grevi yarın da devam ederken, hafta boyunca Endülüs, Aragon, Galisya, Navarra, Castilla y Leon, Bask, Extremadura, Castilla y La Mancha, Cantabria, Balear Adaları ve Murcia gibi bölgelerde de grev ya da gösteri şeklinde eylemler yapılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com